Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Renowacja drzwi drewnianych

18 marca 2019


Mieszkania w starych kamienicach często bogate są w różnego rodzaju elementy o znaczeniu wręcz zabytkowym. Mamy tutaj na myśli unikatowe sztukaterie, pięknie wykończoną stolarkę okienną czy też drzwi drewniane. Jeśli dopiero co kupiłeś takie mieszkanie, to raczej na pewno te wszystkie elementy są mocno zaniedbane. W poprzednich czasach mało kto inwestował w renowację mieszkań w kamienicach. Zazwyczaj drzwi drewniane odświeżało się w ten sposób, że nakładało się na nie kolejne farby farby olejnej. Takie drzwi z czasem traciły swój niepowtarzalny charakter, a zdobienia traciły na wyrazistości. Jeśli posiadasz takie drzwi w swoim mieszkaniu to warto zainwestować w ich odnowienie. Renowacja drzwi drewnianych jest niestety bardzo czasochłonna. A jeśli zdecydujemy się to zadanie zlecić specjalistycznej firmie to słono zapłacimy. Warto więc spróbować w pojedynkę zmierzyć się z tym tematem.

Renowacja drzwi drewnianych – usuwanie farby

Renowacja drzwi drewnianychOd czego więc zacząć przygotowania do renowacji drzwi drewnianych? Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie do usunięcia farby z drzwi. To jest zwykle kilka warstw farby olejnej, nakładanej przez koleje lata użytkowania drzwi. Usunięcie takiej powłoki nie będzie proste. Najważniejsze w co powinieneś się zaopatrzyć to opalarkę. To jest podstawowe narzędzie, które umożliwi ci pozbycie się starej powłoki malarskiej. Opalarka nie jest narzędziem drogim. Kupisz ja za zaledwie kilkadziesiąt złotych. Jak się nią posługiwać? Strumień gorącego powietrza z opalarki kierujesz na wybrany element drzwi i czekasz aż farba zacznie się zbrylać. Wówczas pomagasz jej zejść przy pomocy szpachelki. Ta czynność jest niezwykle czasochłonna i wymaga dużego skupienia. Nie można zbyt długo trzymać opalarki w jednej pozycji, albowiem drzwi w tym miejscu możemy przypalić. A tego przecież nie chcemy. Na dodatek podczas opalania wydziela się dużo substancji szkodliwych i zwyczajnie nieprzyjemny smród palonych chemikaliów. Dlatego warto robić to przy otwartym oknie. Jeśli mamy taką możliwość, to najlepiej ściągnąć drzwi i renowację przeprowadzać gdzieś na wolnym powietrzu.

Nie tylko opalarką jesteśmy w stanie pozbyć się starej farby z drzwi. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju środki chemiczne, które po nałożeniu na drzwi powodują złuszczanie się warstw farby. Jednak również w tym wypadku potrzebna będzie nam szpachelka do usuwania zbrylonej farby. Oczywiście ściągnięcie farby nie kończy całego przedsięwzięcia. W dalszej kolejności powinniśmy zająć się dokładnym oczyszczeniem drzwi. Ster drzwi drewniane ozdobione są różnego rodzaju zdobieniami i rantami. Samą opalarką aż tak dokładnie drzwi nie wyczyścimy. Potrzebne będą nam również narzędzia stolarskie, w tym różnego rodzaju dłuta. Dzięki tym precyzyjnym narzędziom będziemy w stanie wyczyść wszelkie zakamarki na naszych drzwiach.

Szlifowane drzwi drewnianych

Renowacja drzwi drewnianychJednak nadal nasze drzwi drewniane nie przedstawiają oczekiwanego widoku. W następnej kolejności musimy poddać je szlifowaniu, po to, aby uzyskać ich całkowicie gładką powierzchnię. Tę czynność możemy robić ręcznie przy pomocy papieru ściernego o różnej gradacji. Jednak zdecydowanie wygodnej jest w tym wypadku użyć szlifierki. Dzięki temu cała czynność przebiegnie znaczne sprawnej i szybciej. Idealnie oszlifowane drzwi już będą wyglądać bardzo ładnie. Oczywiście możemy zostawić takie surowe drewno. Z pewnością takie rozwiązanie ma spore walory estetyczne i pozwala na interesującą aranżację wnętrz. Jednak wydaje się, że takie drzwi warto jednak pokryć warstwą lakieru choćby bezbarwnego. Bardzo popularna jest również bejca, czyli specjalna farba do drewna. Możemy wówczas pomalować drzwi na dowolny kolor, jednak mimo wszystko widoczne będą słoje w drzewie. To z pewnością pozwoli na zachowanie estetyki drzwi drewnianych.

O czym należy pamiętać podczas renowacji drzwi drewnianych?

Przede wszystkim warto robić to niezwykle ostrożnie. Wcześniej wspomnieliśmy o bezpiecznym używaniu opalarki, tak aby nie przypalić drzwi. Również podczas czyszczenia rantów i zdobień należy zachować szczególną ostrożność. Drewno jest bowiem materiałem stosunkowo miękkim i bardzo łatwo je uszkodzić poprzez niezbyt delikatne używanie dłuta podczas czyszczenia rantów. Pamiętajmy również o odpowiednim oczyszczeniu elementów metalowych, czyli klamki i zawiasów. Oczywiście z farby musimy oczywiści również całą ościeżnicę drzwi.

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Profesjonalne maszyny czyszczące
magazyn
elementy wyposażenia do swojego mieszkania

Jesteś zainteresowany reklamą?