Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak wybrać i układać płyty na tarasie?

17 czerwca 2023 Jak wybrać i układać płyty na tarasie

Dla wielu osób taras jest przedłużeniem salonu, dlatego też należy zadbać o jego reprezentacyjny charakter. W tym celu warto sięgnąć po dekoracyjne, ciekawie wykończone płyty (gresowe lub klinkierowe). Wybór płytek tarasowych jest ogromny, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiednio dopasowanego do podłogi w salonie czy elewacji budynku. Wystarczy tylko zapoznać się z ofertą Jadar, by znaleźć coś idealnie dopasowanego dowolnych potrzeb.

Idealne płytki na taras

Jakie pytki na taras wybrać? W tym przypadku estetyka jest ważną, to oczywiste. Należy jednak zwracać też uwagę na inne parametry. Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że posadzka na tarasie powinna być mrozoodporna, odporna na ścieranie, dla bezpieczeństwa i komfortu musi mieć także właściwości antypoślizgowe.
Jeżeli płytki na tarasie nie będą odporne na mróz, będą wchłaniać zbyt dużo wody, przy ujemnych temperaturach zaczną pękać, przez co konieczna będzie zmiana posadzki na nową, co stworzy dodatkowe koszty, których można uniknąć.

Płytki gresowe

W przypadku posadzek tarasowych gres to zdecydowanie najczęściej stosowany materiał. Płytki, które są z niego wykonane, są trwałe, odporne na uszkodzenia, a ich nasiąkliwość jest bardzo niska, nie ma więc obaw o to, że w mroźne dni dojdzie do ich spękania.
Gres jest materiałem niskoporowatym, a co za tym idzie odpornym nie tylko na zabrudzenia, ale i działanie środków chemicznych i kwasów (tylko w podstawowym stężeniu).
Płytki gresowe mają różną grubość, fakturę i kolorystykę. To pozwala na idealne dopasowanie ich do potrzeb i planowanego wyglądu tarasu.

Płytki klinkierowe

Poza gresem płyty tarasowe wykonywane są też z klinkieru, materiału o niewielkiej nasiąkliwości, co zapewnia im mrozoodporność. Dobrze wyglądają, a przy tym są wytrzymałe i łatwo utrzymać je w czystości. Warto jednak wiedzieć, że płyty tarasowe z klinkieru są mniejsze niż kresowe, dodatkowo ich paleta barw jest ograniczona, przez co ich wykorzystanie daje mniej możliwości aranżacyjnych niż w przypadku zastosowania płyt gresowych.

Jak układać płytki na tarasie?

W większości przypadków taras jest naturalnym przedłużeniem salonu, dlatego warto by kolorystyka obu tych miejsc była do siebie zbliżona. Jak układać takie płyty? To zależy od ich rodzaju i powierzchni, na której będą układane – na rynku dostępne są warianty, które można układać bezpośrednio na trawie, piasku czy ziemi. To idealne rozwiązanie dla osób, u których taras znajduje się daleko od domu, wśród ogrodowej zieleni. Płyty na tarasie można układać także na dystansach lub przykleić specjalnym preparatem do powierzchni tarasu.

Ile kosztuje usługa relokacji maszyn i urządzeń

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Budowanie hal i magazynów
Ile kosztuje usługa relokacji maszyn i urządzeń
Czym jest Rotomolding

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czym jest Rotomolding