GB Group

portal o budownictwie, domu i wnętrzach

Budownictwo

Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie

Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie

Rusztowanie jest niezbędne do wykonania prac remontowo-budowlanych, ale także konserwatorskich. Dzięki rusztowaniu skraca się czas wykonania pracy oraz zwiększa bezpieczeństwo pracowników. W zależności od potrzeb można wybrać rusztowania o różnej wielkości i konstrukcji.

Rodzaje rusztowań

Rusztowania to tymczasowe konstrukcje, które umożliwiają wykonanie prac budowlanych wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Montuje się je przed rozpoczęciem prac i demontuje po ich zakończeniu. Ze względu na sposób montażu oraz poszczególne elementy wyróżniamy kilka typów rusztowań.

Rusztowania warszawskie – to najstarszy i nadal popularny rodzaj rusztowania. Wykorzystywany jest przede wszystkim do prac w budownictwie jednorodzinnym lub prac remontowych. Składa się z gotowych ram zbudowanych z rur pionowych i cieńszych rur poziomych. Pomosty mogą być wykonane ze stali lub drewna.

Rusztowanie rurowo-złączkowe to najbardziej uniwersalny typ rusztowania. Główne jego elementy to rury, złącza krzyżowe i wzdłużne, podstawki, pomosty oraz drabinki przystawne. Ich montaż jest pracochłonny, ale kształt rusztowania można dostosować do kształtu każdej budowli. Jest to szczególnie ważne przy wykonywaniu prac remontowych obiektów zabytkowych o nieregularnych kształtach. Rusztowanie rurowo-złączkowe bardzo często wymaga indywidualnego projektowania.

Rusztowania modułowe to rozwiązanie systemowe. Rusztowanie składa się z modułów o określonych wymiarach, które łączone są za pomocą rygli i stężeń umieszczonych w stałych odstępach, najczęściej co 50 cm.

Specjalnym rodzajem rusztowań są rusztowania przejezdne. Stosowane są w przypadku wykonywania prac, które wymagają częstej zmiany ustawienia rusztowania. Kółka muszą być zaopatrzone w blokady oraz obciążone stopami, gwarantuje to stabilność całej konstrukcji.

Montaż rusztowań

Rusztowanie ma zapewnić nie tylko skrócenie czasu wykonania robót na wysokości, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników oraz osobom postronnym. Rusztowanie musi być umocowane do elewacji, posiadać pomosty i drabinki przechodnie, musi być także zabezpieczone siatką.

Montaż rusztowania można powierzyć tylko pracownikom, którzy przeszli odpowiednie szkolenie i zakończyli je wynikiem pozytywnym. Odbioru rusztowania dokonuje kierownik budowy i fakt ten odnotowuje w dzienniku budowy, to on także odpowiedzialny jest za przeglądy techniczne.

W przypadku inwestorów indywidualnych budujących dom jednorodzinny, zakup rusztowania jest nieopłacalny. Tańszym rozwiązaniem jest wynajem rusztowania. Profesjonalne firmy budowlane powinny wybrać rusztowanie zgodnie z profilem wykonywanych prac.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.