Mieszkania z wysokim sufitem najczęściej spotykane są w starych kamienicach. Niewątpliwie takie rozwiązanie ma swoje walory estetyczne. Pomieszczenia są wysokie, daję komfortowe poczucie przestrzeni. Dodatkowo sufity często ozdobione są zabytkowymi sztukateriami. Jednak wysokie mieszkania są bardzo energochłonne. Wynika to z tego, że kubatura mieszkania do ogrzania jest znacznie większa niż choćby w przypadku niskich mieszkań w blokach. Rozwiązaniem tego problemu może być obniżenie sufitu. Jednak czy warto obniżać sufit? Czy da nam to realne oszczędności w wydatkach na ogrzewanie?
Czy warto obniżać sufit?
Tak, o ile jest on pozbawiony zabytkowych sztukaterii. W przeciwnym wypadku warto pozostawić sufit w oryginalnym stanie. Co zatem przemawia za obniżeniem sufitu? Przede wszystkim zyskujemy spore oszczędności w wydatkach na ogrzewaniu. Jak wiadomo ciepłe powietrze ucieka do góry. Jeśli mamy sufit niżej, to szybciej ogrzejemy całe mieszkanie. Nawet niezbyt duże obniżenie sufitu może przynieść wymierne korzyści w tym wypadku. Tym bardziej, że przecież przestrzeń nad podwieszonym sufitem można wypełnić materiałem izolacyjnym. Ale oszczędności w ogrzewaniu to nie wszystkie atuty jakie kryją się za obniżonym sufitem. Ważna jest również lepsza izolacja dźwiękowa. Dzięki obniżonemu sufitowi nie będą nam już dokuczać dźwięki dochodzące od sąsiadów z góry. Obniżony sufit to również okazja do zastosowania różnych rodzajów oświetlenia, a cała instalacja może być ukryta właśnie nad sufitem.
Jak obniżyć sufit?
Jak obniżyć sufit? Czy można poradzić sobie z tym zadanie w pojedynkę? Z pewnością jest to przedsięwzięcie, do którego nie trzeba zatrudniać fachowców. Jednak jeśli zdecydujesz się samodzielnie obniżyć sufit, to przyda ci się chociaż jedna osoba do pomocy. Jak więc zabrać się do tego zadania? Co należy w pierwszej kolejności kupić? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość płyt gipsowo-kartonowych. To z nich bowiem utworzymy nowy sufit. Musimy również kupić odpowiednią ilość profili aluminiowych, które będą stanowiły stelaż pod konstrukcję podwieszanego sufitu. Oczywiście niezbędne będą również różnego rodzaju akcesoria mocujące. W dalszej kolejności powinniśmy się zaopatrzyć w instalację oświetlenia LED, a także w gładź szpachlową oraz farbę.
Jak powinniśmy zacząć podwieszanie sufitu? W pierwszej kolejności należy stworzyć odpowiedni stelaż z profili aluminiowych. Taką konstrukcję oczywiście zawieszamy na pożądanej przez nas wysokości. Należy dołożyć wszelkiej staranności, aby taka konstrukcja była odpowiednio wypoziomowana. Oczywiście sufitu nie możemy obniżyć bardziej niż pozwolą nam na to okna i drzwi. W tym momencie trzeba również poprowadzić przewody do instalacji oświetlenie ledowego. Następnie w przestrzeni pomiędzy profilami aluminiowymi układamy materiały izolacji termicznej i akustycznej. Kiedy mamy już to wszystko odpowiednio przygotowane, możemy przystąpić do montowania płyt gipsowych do profili aluminiowych. Oczywiście w płytach powinniśmy wykonać odpowiednie otwory na lampy LED. Po przewierceniu płyt, montujemy oświetlenie. Następnie musimy wykończyć płyty gładzią, zwłaszcza miejsca styku. Na koniec pozostaje nam już tylko pomalowaniu sufitu na wybrany kolor.
Jak wykorzystać dodatkową przestrzeń?
Podwieszenie sufitu sprawia, że zyskujemy dodatkową przestrzeń do wykorzystania. Oczywiście najczęściej jest tak, że taka przestrzeń zwyczajnie jest wypełniona materiałami izolacyjnymi i przewodami. Ale można również pokusić się o zaaranżowanie jej w ten sposób, aby miała konkretne walory użytkowego. W jaki sposób można tego dokonać? Przykładowo taką przestrzeń można wykorzystać w formie pawlacza. Dzięki temu zyskujemy idealne miejsce do przechowywania różnych rzeczy. Oczywiście jeśli na coś takiego się zdecydujemy, to powinniśmy to uwzględnić już na etapie projektu. Albowiem musimy wówczas wykonać odpowiednie drzwiczki. Wydaje się, że jest to najbardziej optymalna forma wykorzystania dodatkowej przestrzeni powstałej w wyniku obniżenia sufitu. Doskonale sprawdzi się zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie brakuje miejsca na pomieszczenia typowo gospodarcze.
Wysokiej jakości płyty gipsowo-kartonowe potrzebne do wykonania prac znajdziecie na stronie Rigips.pl.