Serwis suwnic – w trosce o efektywną produkcję

Suwnice to jedne z powszechniej wykorzystywanych urządzeń transportu bliskiego w szeroko rozumianym sektorze przemysłowym i transportowym. Są one niezbędne w procesach produkcyjnych, remontowych, magazynowych czy montażowych oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest wydajne podnoszenie i przemieszczanie ciężkich oraz ponadgabarytowych ładunków.

Aby jednak procesy te mogły przebiegać w wydajny, efektywny i bezpieczny sposób, konieczne są odpowiednie działania konserwujące i serwisowe, którym powinny być poddawane suwnice. Brak takich skoordynowanych działań może prowadzić do usterek, awarii, a nawet nieszczęśliwych wypadków wyłączających suwnice z ruchu oraz narażających przedsiębiorstwa na kosztowne przestoje. Właśnie dlatego serwis suwnic powinien być przeprowadzany regularnie i pod okiem doświadczonej firmy serwisowej.

Na czym polega serwis suwnic?

Suwnice to skomplikowane technologicznie urządzenia transportu bliskiego. Ich serwis oraz remonty mogą sprowadzać się do naprawy, regeneracji lub wymiany wielu zróżnicowanych elementów, mechanizmów i układów. Serwis suwnicy może obejmować m.in.:

  • wymianę koła ciernego,
  • wymianę styczników S. C.,
  • konserwację prowadnic,
  • wymianę układów elektrycznych,
  • serwis mechanizmu jazdy mostem,
  • remont napędu podnoszenia,
  • serwis lub wymianę aparatury sterowniczej,
  • regenerację prowadnic i obudowy,
  • regenerację zblocza,
  • poziomowanie podtorzy.

Dzięki odpowiednio przeprowadzanym działaniom serwisowym suwnice zapewnią o wiele dłuższą żywotność, trwałość oraz efektywność. Prawidłowo wykonywane remonty oraz ewentualne modernizacje poszczególnych komponentów pozwalają na zachowanie możliwie najlepszych parametrów roboczych, wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu pracowników. Co więcej, działania konserwacyjne ograniczają ryzyko zagrożenia awarią lub usterką, a tym samym profilaktycznie zabezpieczają przedsiębiorstwa przed stratami wynikłymi z przestoju suwnicy oraz procesów, w których jest wykorzystywana. Serwis suwnicy ogranicza również konieczność przeprowadzania kosztownych napraw. Dzięki szybkiemu zdiagnozowaniu nieprawidłowości możliwe jest ograniczenie skomplikowania i kosztów naprawy.

Kiedy warto skorzystać z usługi serwisu suwnic?

Serwis suwnic przeprowadzany jest przede wszystkim w sytuacji, w której wydajność urządzenia oraz jego parametry zauważalnie spadły, gdy zaobserwowano pierwsze oznaki zużycia się elementów roboczych suwnicy, a także w sytuacji, w której upłynął czas eksploatacji podany przez producenta urządzenia. Serwis i modernizacja suwnic powinna być także wykonywana w momencie zmiany obowiązujących norm i przepisów w zakresie eksploatacji urządzeń transportu bliskiego.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *