Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Czym jest i gdzie się stosuje rusztowanie warszawskie?

5 czerwca 2022 rusztowanie warszwskie


Prace wykonywane na wysokościach muszą odbywać się w bezpiecznych i stabilnych warunkach. Używa się do nich funkcjonalnych rusztowań, które mogą przydać się w razie remontu zewnętrznej elewacji domu, wymiany okien, prac dachowych i wszelkich czynności, które należy wykonać wyżej niż sięga standardowa drabina. Nie każdy o tym wie, że rusztowania mogą występować w różnych postaciach. Przykładem użytecznych i często używanych konstrukcji do prac wysokościowych są tzw. rusztowania warszawskie. Czym się charakteryzują i do czego można ich użyć? Aby się tego dowiedzieć wystarczy przeczytać kilkanaście poniższych zdań.

Rusztowania warszawskie – co to takiego?

Mianem rusztowań warszawskich określa się konstrukcje stalowe, które pozwalają łączyć się czopowo, czyli możliwe jest stworzenie z nich różnych konfiguracji. Nie wymagają przy tym dodatkowych elementów i łączników. Przypominają nieco klocki dla dzieci, które można dowolnie ze sobą łączyć. Rusztowania składają się z gotowych spawanych rur, więc ich rozstawianie zazwyczaj jest bardzo szybkie i proste. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa rusztowania warszawskie mogą mieć maksymalnie 10 metrów wysokości, jeśli stoją oparte o ścianę, zaś maksymalnie 8 metrów wysokości w sytuacji, gdy stoją bez jakiegokolwiek oparcia. To pozwala budować konstrukcje, które sprawdzą się nie tylko w przypadku domków jednorodzinnych, ale również w przypadku dużo większych budowli. Układ rusztowań warszawskich jest nieskomplikowany, gdyż na dwóch rurach nośnych połączonych mniejszymi rurkami wspierają się drewniane podłoża, po których poruszają się ludzie pracujący na wysokościach. Jeden moduł sam w sobie ma wagę nieprzekraczającą 10 kilogramów.

Jak rozstawia się rusztowania?

Rusztowania muszą przede wszystkim stanąć na solidnym podłożu. Zgodnie z przepisami bhp nie powinny być umiejscawiane na terenach krzywych, podmokłych, pełnych śmieci i nierówności. Odpowiednie rozstawienie i zabezpieczenie rusztowań (by np. nic nie spadło z góry) to gwarancja bezpiecznej pracy ludzi i ochrony ich zdrowia. Nośność podłoża pod rusztowanie powinna wynosić co najmniej 10 MPa. Rozstawianie konstrukcji powinno z kolei odbywać się pod opieką wykwalifikowanych w tej materii osób.

Rusztowania warszawskie – korzyści płynące z ich używania

Rusztowania warszawskie są stosunkowo lekkie i łatwe w transporcie. Prawidłowo rozłożone zapewniają efektywną i w pełni bezpieczną pracę na wysokościach. Są niewymagające w montażu i demontażu. Nie wiążą się ze zbyt wygórowanymi wydatkami. Pomogą z pewnością przy budowach małych i dużych, jako jedne z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych typów rusztowań.

* błąd we frazie kluczowej: „rusztowanie warszwskie”

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Do czego służą siatki ciągnione
Sposoby na wyjątkową elewację.
Budowanie hal i magazynów

Jesteś zainteresowany reklamą?