Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Kotwy do betonu: zastosowanie i rodzaje

31 lipca 2023 Kotwy do betonu: zastosowanie i rodzaje

Kotwy do betonu to powszechnie stosowane elementy złączne, które można wykorzystać przy realizacji licznych projektów – przede wszystkim budowlanych. Kotwy są dostępne zarówno w sklepach metalowych, marketach budowlanych, jak i w specjalistycznych hurtowniach. Co warto wiedzieć o kotwach do betonu? Gdzie i kiedy się je stosuje? Jakie są rodzaje kotew do betonu? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym są kotwy do betonu?

Kotwy do betonu to nic innego, jak elementy łącznikowe, które umożliwiają stabilne mocowanie w betonie. Służą do tworzenia trwałych, mocnych połączeń, w tym do realizowania różnego rodzaju projektów konstrukcyjnych.

Podstawowym celem stosowania kotew do betonu jest zapewnienie bardzo trwałego mocowania mechanicznego w betonie. Częstym problemem występującym we współczesnym budownictwie jest osadzanie w tzw. pustych przestrzeniach – ma to związek z popularyzacją m.in. betonu komórkowego, który ma dobre właściwości termiczne, natomiast ograniczoną nośność. W dodatku takie podłoże mocno ogranicza wybór mocowań – nie sprawdzają się tutaj standardowe kołki, dlatego sięga się po kotwy do betonu.

Oczywiście kotwy do betonu sprawdzają się nie tylko do mocowania w ścianie. Można je wykorzystać również do mocowania w posadzce, różnego rodzaju podłożach betonowych itd. Zastosowanie tych elementów złącznych jest bardzo szerokie.

To warto wiedzieć

Na rynku dostępne są również inne rodzaje ankrów, w tym kotwy do drewna, wykorzystywane chociażby do mocowania elementów konstrukcyjnych do więźby dachowej, na przykład przy montażu instalacji fotowoltaicznej. Istnieją także kotwy do podłoży miękkich, przeznaczone do mocowania w ziemi czy piasku.

Popularne rodzaje kotew do betonu

Kotwy do betonu można podzielić na dwie podstawowe kategorie, czyli:

  1. Kotwy stalowe – jest to najpopularniejszy rodzaj kotwy do betonu. Wykorzystuje się je do tworzenia stabilnych, trwałych połączeń w ścianach murowanych, również z betonu komórkowego czy cegły, jak i w posadzkach betonowych. Najważniejszą zaletą kotew stalowych jest ich ogromna wytrzymałość mechaniczna. Pisząc kolokwialnie: zerwanie takiej kotwy wymagałoby użycia bardzo dużej siły i działania z premedytacją. Kotwy stalowe mogą więc stanowić alternatywę dla nadproży czy wieńców wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania ww. rozwiązań. Kotwa stalowa powinna być wykonana minimum ze stali nierdzewnej A2, a najlepiej ze stali kwasoodpornej A4. Gwarantuje to wieloletnią odporność elementu złącznego na procesy korozyjne, w tym kontakt z wodą czy różnego rodzaju czynnikami chemicznymi. Dodajmy przy tym, że kotwy stalowe dzielimy na modele wbijane, wkręcane oraz kotwy do spoin.
  2. Kotwy chemiczne– kotwy chemiczne od wielu lat zyskują na popularności, będąc cenioną alternatywą dla klasycznych kotew stalowych. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie z jakiegoś powodu nie ma możliwości użycia tradycyjnej kotwy lub też nie gwarantowałaby ona oczekiwanej stabilności i trwałości mocowania. Kotwy chemiczne doskonale sprawdzają się w osłabionych i niestabilnych podłożach, na przykład w ścianie z gazobetonu o niskiej gęstości. Aplikacja kotwy jest bardzo łatwa: wystarczy przygotować otwór (jak pod klasyczną kotwę), następnie wprowadzić do niego gotową żywicę i umieścić w niej element złączny przed zastygnięciem żywicy. Po utwardzeniu kotwy połączenie będzie bardzo stabilne i mocne, co pozwala zrezygnować ze stosowania standardowych elementów złącznych, w tym dybli i kołków.

Gdzie kupisz markowe kotwy do betonu?

Duży wybór kotew do betonu, zarówno stalowych, jak i chemicznych, znajdziesz w ofercie Inox-Plus. To czołowy dystrybutor elementów złącznych ze stali nierdzewnej, specjalizujący się w sprzedaży produktów na potrzeby branży budowlanej i armatorskiej.

Inox-Plus gwarantuje szybką wysyłkę zamówionych elementów złącznych pod wskazany adres, jak również fachową, bezpłatną pomoc przy doborze produktów do konkretnych aplikacji.

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Do czego służą siatki ciągnione
Sposoby na wyjątkową elewację.
Budowanie hal i magazynów

Jesteś zainteresowany reklamą?

Budowanie hal i magazynów