Windy to duże udogodnienie, dziś już chyba nikt nie wyobraża sobie, że mogłoby jej nie być w wieżowcu lub wszelkich obiektach użyteczności publicznej. Jednak aby winda działała bez usterek oraz aby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia, należy zadbać o regularny serwis i konserwację poszczególnych komponentów. O czym należy bezwzględnie pamiętać?
Systematyczny serwis – dlaczego jest taki ważny?
Regularna konserwacja wind to obowiązek, jaki nakładany jest przez obowiązujące prawo. Rezygnacja z obowiązkowych przeglądów może zatem nieść ze sobą wiele konsekwencji, w tym grzywnę. Niedopełnienie obowiązków jest bowiem uznawane za przestępstwo administracyjne. Mimo obowiązku serwisowania i konserwacji oraz związanych z tym kar, prace powinny być wykonywane dla zapewnienia korzystającym z windy osobom maksymalnego bezpieczeństwa.
Celem regularnych przeglądów jest także przedłużenie żywotności windy. Jeśli urządzenie jest regularnie sprawdzane, szybciej można wychwycić ewentualne usterki i naprawić je, zanim zaczną stwarzać zagrożenie. Szybsze znalezienie usterki często pozwala uchronić przed poważnymi awariami i kosztownymi naprawami lub długotrwałym wyłączeniem windy z użytkowania.
Wykonanie prac serwisowych przez specjalistyczną firmę, taką jak https://www.lift.pl/ pozwala też właściwie przygotować się do prac modernizacyjnych. W efekcie prowadzonych działań uzyskać można szczegółowy raport, jakie podzespoły wymagają usprawnienia, a które działają bez problemów.
Planując prace serwisowe, należy pamiętać, że windy są urządzeniami, które pracują często w trudnych warunkach. Czynniki, które mogą zakłócić prawidłowe funkcjonowanie windy, to m.in. kurz, wilgoć, duże wahania temperatury. Sprawiają one, że elementy podzespołów mogą się szybciej zużywać, prowadząc w dość krótkim czasie do poważnych i kosztownych awarii.
Jak często należy wykonywać serwis?
Przepisy prawa bardzo precyzyjnie określają, z jaką częstotliwością należy wykonywać przeglądy techniczne w windach. Częstotliwość i zakres prac konserwacyjnych zależy m.in. od rodzaju windy i urządzeń, które poddawane są serwisowi, a szczegółowe informacje określane są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych i dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego. Bardzo ważne, aby wszelkie wykonywane prace zostały odpowiednio udokumentowane. Eksploatujący windę powinien posiadać na bieżąco aktualizowany dziennik konserwacji, w którym osoba wykonująca prace powinna wyszczególniać wszelkie przeprowadzone działania.
Przepisy wyszczególniają częstotliwość prac, w zależności od miejsca, w jakim znajduje się winda oraz mechanizmu działania. Przyjmuje się, że jeśli windy pracują:
-
w pomieszczeniach lub strefach, które są szczególnie narażone na wybuch lub wyziew substancji żrących;
-
na otwartej przestrzeni;
-
jako dźwigi osobowe;
wówczas przegląd oraz wykonanie podstawowych pomiarów rezystancji w izolacjach obwodów elektrycznych, w aspekcie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, powinno być wykonywane co najmniej raz w roku, a w innych sytuacjach nie rzadziej niż dwa lata.
Pomiary rezystancji elementów odgromowych oraz uziemień roboczych, jeżeli są one stosowane i ochronę przeciwpożarową ocenia się raz do roku dla urządzeń, które są zainstalowane i działają na świeżym powietrzu, a także w pomieszczeniach, w których stopień wilgotności jest wysoki lub panuje wysoka temperatura, a także w przypadku wind osobowych, a dla innych urządzeń – co dwa lata.
Materiał zewnętrzny