Kostka brukowa to najpopularniejszy sposób na zagospodarowanie chodników i parkingów w strefie publicznej oraz alejek ogrodowych w sferze prywatnej. O jej popularności zadecydowały nie tylko właściwości użytkowe, ale także estetyczne. Bogate wzornictwo pozwala na dobranie jej do każdej aranżacji.
Rodzaje kostki brukowej – materiał
Podstawowym kryterium podziału kostki brukowej jest materiał, z którego została wykonana. Z tego względu wyróżniamy:
– kostkę betonową,
– kostkę z kamienia naturalnego.
Kostka brukowa jest jest powszechnie stosowana ze względu na niską cenę, wytrzymałość oraz bogate wzornictwo. W zależności od grubości może być stosowana na podjazdach, parkingach (6-10 cm) lub do wykonania chodników, alejek, tarasów (4 cm). Odporna jest na działanie czynników atmosferycznych, ścieranie, jest łatwa do utrzymania.
Kostka kamienna wyróżnia się elegancją, ale także znacznie wyższą ceną. Rekompensuje ją jednak uniwersalność i niezwykła trwałość, może być użytkowana przez kilkadziesiąt lat bez zmiany wyglądu i wytrzymałości. Najczęściej wykonywana jest z granitu.
Kostka brukowa może być wykonana także z marmuru, ale ze względu na bardzo wysoką cenę, najczęściej stosowana jest tylko do aranżacji obiektów zabytkowych.
Najtańszym sposobem na wykonanie kostki z kamienia naturalnego jest wykorzystanie kamienia polnego. Idealnie nadaje się do wykończenia alejek i podjazdów w ogrodach rustykalnych lub naturalistycznych.
Rodzaje kostki brukowej – sposób obróbki
Zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwia nadanie kostce brukowej wykonanej z betonu dowolnych kształtów, kolorów oraz ostatecznej struktury powierzchniowej. Najprostszym i najtańszym rodzajem jest kostka brukowa przemysłowa. Ma szary kolor, kształt prostokąta lub klepsydry, wykorzystywana jest do wykonania parkingów lub chodników w przestrzeni miejskiej.
Drugim rodzajem w tym podziale jest kostka brukowa szlachetna. Można nadać jej dowolny kolor z palety RAL (jednowarstwowa lub dwuwarstwowa) oraz wybraną strukturę wykończenia. Na alejki najczęściej wybierana kostka o gładkiej powierzchni, na schody lepiej wybrać kostkę o powierzchni chropowatej o właściwościach antypoślizgowych. W tym celu najczęściej stosuje się szczotkowanie, płukanie lub śrutowanie.
Kostce betonowej można nadać także wygląd kamienia naturalnego. W tym celu stosowana jest metoda łupkowania, dodatkowo młoteczkowanie może postarzyć kostkę i nadać jej wygląd starego bruku. Możliwości jest znacznie więcej, co stwarza możliwość stworzenia bardzo różnorodnych kompozycji i nadania ogrodowi indywidualnego charakteru.