Najczęściej spotykanym rodzajem ogrzewania są pompowe układy grzewcze. Woda krąży w nich między grzejnikami a kotłem, wskutek różnicy ciśnienia, które wytwarzane jest przez pompę. Co powinniśmy wiedzieć o pompie obiegowej?
Pompa obiegowa i jej zastosowanie
Pompa obiegowa co to urządzenie robocze, które służy do wymuszania przepływu ciekłego nośnika, który występuje w obiegu instalacji centralnego ogrzewania, klimatyzacji lub chłodzenia. Pompa co może być zarówno stosowana w instalacji domowej, w tym do ogrzewania podłogowego i ogrzewania centralnego, jak i w dużych układach przemysłowych.
Pompy obiegowe wykorzystywane jako element instalacji grzewczej mają za zadanie w szczególności podnieść sprawność i efektywność całego obsługiwanego systemu. To dzięki nim istnieje możliwość zastosowania przewodów o mniejszych średnicach i ich swobodne prowadzenie. W większości przypadków skrócenie przewodów tworzących instalację ogrzewania czy zmniejszenie ich średnicy skutkuje mniejszą bezwładnością. Pompa obiegowa przyśpiesza obieg czynnika znajdującego się w instalacji, tym samym umożliwia płynną regulację jego pracy.
Należy wskazać, że chociaż cyrkulacja i obieg to pojęcia bardzo do siebie zbliżone, to nie można postawić między nimi znaku równości. Dlatego też pompa obiegowa, a cyrkulacyjna to dwa różne urządzenia.
Jak zamontować pompę obiegową?
Warto zaznaczyć, że pompa obiegowa co musi mieć odpowiednie parametry, które pozwolą na wtłoczenie wody do punktu instalacji, który jest położony najdalej od kotła. Instalacja pompy co odbywa się na przewodzie powrotnym, bądź przewodzie zasilającym. Montuje się ją przy pomocy dwuzłączek gwintowanych bezpośrednio do rurociągu.
Sprawność pompy obiegowej
Pompy obiegowe wyposażone są w silniki, które automatycznie regulują prędkość obrotów w systemie:
- trzystopniowym,
- czterostopniowym.
Producenci pomp obiegowych wskazują, że pompa powinna pracować przez większość czasu na najwyższym biegu, ponieważ to właśnie wtedy osiąga największą wydajność. Silniki pomp co o mocy nieprzewyższającej 100W nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń i najczęściej produkowane są w wersji trójfazowej i jednofazowej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pompa co musi być oparta na elektronicznej regulacji. Stąd też jej zakres pracy jest dużo wydajniejszy i elastyczny, w porównaniu do pomp starego typu. Ponadto zużywa one mniej energii elektrycznej od innego rodzaju pomp. Wydajność pompy obiegowej co jest automatycznie sterowana, co pozwala na płynną regulację i dostosowanie wydajności pompy do aktualnego zapotrzebowania.