Potrzeby mieszkaniowe Polaków powoli się zmieniają. Coraz częściej zdarza się, że decydujemy się na sprzedaż mieszkania w mieście i budowę domu na jego obrzeżach, lub nawet gdzieś na wsi. Dochodzimy bowiem do wniosku, że choć mieszkanie w centrum miasta ma swoje niezaprzeczalne atuty, to jednak spokój i cisza jaką zapewnia mieszkanie poza miastem, są zdecydowanie nie do przecenienia. Oczywiście nie każdy będzie potrafił odnaleźć się w takich warunkach. Dla osób będących na krzywej wznoszącej swojej kariery zawodowej mieszkanie w ścisłym centrum będzie na wagę złota. Jednak ktoś, kto bardziej ceni sobie życie rodzinne, spokój i niemałą również izolację, postawi na wybudowanie domu jednorodzinnego. Obecnie technologie budowy domów jednorodzinnych znacznie się rozwinęły. Domy z bali, czy też domy z płyt keramzytowych coraz częściej wypierają tradycyjne budownictwo. Zastanawiamy się jakie są walory takich alternatywnych rozwiązań. Czy domy bali są ciepłe? Czy domy z półfabrykatów są stabilne? W tym artykule bliżej przyjrzymy się domom z bali.
Dom z bali – jak się je buduje?
Domy z bali są popularne od niedawna. Niewątpliwie ich cechą charakterystyczną jest niezwykły wygląd zewnętrzny, ale również unikalna przestrzeń wewnętrzna. W takim domu zdecydowanie można poczuć się jak w swojskiej góralskiej chacie? W jaki sposób buduje się tego rodzaju domy? Ile trwa budowa? Jakiego rodzaju drewna najlepiej używać do stawiania domów z bali? Odpowiadając na pytanie o rodzaj stosowanego drewna w pierwszej kolejności musimy zaznaczyć, że do budowy domów wykorzystuje się drewno surowe. Obróbce jest ono poddawane dopiero, gdy cała konstrukcja osiądzie. Jakie jednak rodzaje drewna są stosowane do budowy domu z bali? Przede wszystkim zastosowanie znajduje w tym wypadku sosna, jodła, a także świerk. Najczęściej wykorzystuje się bale z drewna litego. Czasami zdarzają się jednak bele ze sklejanych warstw drewna. Do postawienia domu z bali trzeba wynająć specjalistyczną ekipę cieśli. Takie domy wymagają niezwykle precyzyjnej technologii ich wznoszenia. Dlatego koszt budowy takiego domu może być spory.
Wady i zalety domów z bali
Zacznijmy od wad. Mianowicie w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na koszty budowy domu. Wyżej wspomnieliśmy, że takie domy wznoszą wysoko opłacani specjaliści. Ale nie tylko ich praca ma bezpośredni wpływ na wysokie koszty budowy domów z bali. Warto zwrócić również uwagę na to, że drewno jako materiał budowlany jest stosunkowo drogie. Zwłaszcza, że mamy tutaj do czynienia z belami litego drewna o znacznych rozmiarach. A jakie są zalety domów z bali? Przede wszystkim unikalny i klimatyczny wygląd. Nie ma co ukrywać, że takie domy prezentują się okazale i zdecydowanie przyciągają uwagę. Czy jednak takie domy są ciepłe?
Czy domy z bali są ciepłe?
Domy z bali zdecydowanie wykazują się wysoką izolacyjnością termiczną. Domy wnoszone tą metodą spełniają najwyższe standardy izolacyjne. Przede wszystkim warto zwrócić uwagą na właściwości termiczne samego materiału, czyli drewna. Jest bowiem ono dobrym materiałem do akumulacji ciepła i na dodatek dosyć powoli oddaje je do otoczenia. Ale mimo wszystko same bale nie byłyby w stanie utrzymać ciepła w domu. Dlatego budowlańcy stosują również warstwę izolacji termicznej. Oczywiście od wewnętrznej strony budynku, aby nie zakłócić unikalnego charakteru elewacji. W tym charakterze najczęściej stosuje się wełnę mineralną, która jest materiałem elastycznym i idealnie wkomponuje się w drewno, które przecież nieustannie pracuje zmieniając swoją objętość. Dla izolacyjności ścian duże znaczenie ma również precyzja łączenia bali. Muszą one przylegać do siebie praktycznie idealnie. Tutaj nie może być miejsca na jakiekolwiek niedociągnięcia. Dodatkowo miejsca styku powinny być również wypełnione odpowiednimi spoiwami.
Czy warto budować dom z bali?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Teoretycznie jeśli taki dom jest drogi, to może lepiej jednak rozejrzeć się za zdecydowanie tańszą technologią? Jednak nie da się ukryć, że urok takich domów jest niezwykle kuszący. Mają one bowiem niezwykły charakter, a wnętrza charakteryzują się unikalnym klimatem. Jeśli chcesz mieć dom, który wyróżnia się w okolicy, to zdecydowanie powinieneś postawić na dom z bali.