Dzięki odpowiedniemu wygospodarowaniu przestrzeni małej kuchni jej właściciel może cieszyć się nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością. Jakie kwestie warto wziąć pod uwagę podczas aranżacji tego pomieszczenia o niewielkim metrażu?
Meble do małej kuchni – jakie kwestie warto wziąć pod uwagę przy ich doborze?
Odpowiedni dobór mebli do małej kuchni może pozwolić na utrzymanie jej funkcjonalności na najwyższym poziomie. Warto stawiać na modele charakteryzujące się prostotą formy, które pozwolą na uniknięcie efektu przytłoczenia. Popularnym rozwiązaniem wśród posiadaczy takich kuchni jest zabudowa w kształcie litery L. Aby zmieściły się w niej wszystkie niezbędne szafki i sprzęty, wiele osób kupuje meble na wymiar. Bogaty wybór takich modeli można znaleźć m.in. na https://www.fabrykamebli.pl/. Meble mobilne na kółkach są również niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem. Ich łatwe przemieszczanie sprawia, że przygotowywanie posiłków w nawet najmniejszej kuchni nie stanowi problemu. Doskonałym sposobem na zwiększenie ilości miejsca na przechowywanie naczyń i akcesoriów będzie zastosowanie zarówno szafek dolnych, jak i górnych. Ze względów praktycznych w górnej części umieszcza się przedmioty wykorzystywane relatywnie rzadko. Dobrym rozwiązaniem na organizacje suchych produktów są natomiast wysuwane szafki cargo.
Optyczne powiększanie małej kuchni – przydatne sztuczki
Jaka kolorystyka sprawdzi się najlepiej w małej kuchni?
Podstawowym sposobem na optyczne powiększenie tego pomieszczenia będzie zastosowanie w nim jasnej kolorystyki. Właściciele małej kuchni wybierając kolor ścian i mebli chętnie stawiają przede wszystkim na biel, ale równie dobrze sprawdzą się niej beże, szarości, czy pastele. Takie barwy odbijają światło, co pozwala uzyskać efekt przestronności.
Jaka podłoga pozwoli na optyczne powiększenie kuchni o niewielkim metrażu?
Doskonałym sposobem na wizualne powiększenia wnętrza w stylu nowoczesnym jest również zastosowanie na podłodze dużych, jasnych płytek. Warto postawić na połyskujące modele, dzięki którym kuchnia będzie wyglądała na jeszcze większą.
Oświetlenie małej kuchni – czym powinno się charakteryzować?
Innym ciekawym trikiem na uzyskanie efektu przestronności w małym pomieszczeniu jest zastosowanie dobrego oświetlenia. Warto wpuścić do takiego wnętrza jak najwięcej światła dziennego. Oprócz tego zaleca się zastosowanie kilku źródeł światła o barwie białej.
Dlaczego warto postawić na minimalizm w małej kuchni?
W kuchni o małym wymiarze idealnie sprawdzi się styl minimalistyczny. Zwolennicy takiej aranżacji tego niewielkiego pomieszczenia chętnie decydują się na jednolitą zabudowę z frontami kuchennymi bez uchwytów, która jest nowoczesnym, a jednocześnie bezpiecznym rozwiązaniem. Mniejsza ilość dekoracji, wzorów i kolorów, a także zastosowanie minimalistycznego umeblowania we wnętrzu o niewielkim metrażu pozwala zachować lekkość.
Wielofunkcyjne rozwiązania – jakie sprawdzą się najlepiej w małej kuchni?
Meble oraz sprzęty, które pełnią kilka różnych funkcji na raz to idealny wybór dla właścicieli małych kuchni. Przykładem takiego sprzętu AGD jest m.in. multicooker oraz piekarnik, który jednocześnie może być wykorzystywany, jako mikrofala. Innym rozwiązaniem, które pozwoli na zaoszczędzenie miejsca bez utraty funkcjonalności pomieszczenia, jest składany blat, który gdy zajdzie taka potrzeba będzie mógł pełnić funkcję stołu. Alternatywnym rozwiązaniem może być stół rozkładany, który na co dzień jest wykorzystywany, jako kuchenna półka.
Materiał zewnętrzny