Nie brakuje osób, które patrzą na kominki jako na detal poprawiający atmosferę wewnątrz pomieszczenia. Dla wielu kominek kojarzy się z zimą, kieliszkami wina, obecnością drugiej osoby. Na kominki warto spojrzeć także jako na te elementy, które są w stanie wesprzeć źródło dystrybucji ciepła w domach. Należy mieć jednak świadomość tego, jaki dokładnie kominek należy wybrać, aby móc czerpać z niego maksimum funkcjonalności. Zawsze należy postawić na kominek, który będzie można dopasować do układu budynku.
Funkcjonalny i estetyczny dodatek do domu
Wybór kominków oraz wkładów jest bardzo duży. Wystarczy wejść na stronę https://www.komineo.pl/, aby przekonać się, że tak faktycznie jest. Jakie czynniki wpływają na wybór tego funkcjonalnego elementu, który stanowić będzie także estetyczną dekorację? Wśród najważniejszych czynników należy wymienić:
-
miejsce zamieszkania;
-
preferencje co do działania systemu grzewczego;
-
przeznaczenie kominka.
Dla wielu kominek może stać się bowiem głównym źródłem ciepła, o ile instalacja zostanie prawidłowo poprowadzona w domu. Na podjęcie wyboru wpływa także wysoki poziom bezpieczeństwa. Tak, aby mieć pewność, że podczas jego użytkowania nic się nie stanie.
Podstawowe rodzaje kominków do wyboru
Wśród najchętniej wybieranych kominków znaleźć można kominki otwarte i z wkładem. Jest to jednak taka propozycja, która wyróżnia się niskim potencjałem grzewczym. Z takiej propozycji mogą skorzystać te osoby, które faktycznie zimowe wieczory chcą spędzać przy kominku, ale na co dzień będą korzystać z innych źródeł ciepła, aby ogrzać cały budynek. Do tego drewno będzie się bardzo szybko spalać, więc na pewno nie jest to rozwiązanie ekonomiczne, jeżeli ktoś chciałby bazować na nim, jako na głównym źródle ciepła.
Zamknięte wkłady kominowe cieszą się także dużą popularnością i są chętnie wybierane, ponieważ może stanowić dodatkowe źródło ciepła (np. jesienią, kiedy wieczory nie są jeszcze tak zimne). Wyposażony w płaszcz wodny, który jest w stanie podgrzać wodę docierającą do grzejników. Można na nim bazować także w przypadku ogrzewania podłogowego. Dobry model będzie można również wykorzystać do podgrzania wody użytkowej. Warto pomyśleć o jego wyborze, jeżeli komuś zależy na zwiększeniu bezpieczeństwa podczas użytkowania.
Kominki konwekcyjne to urządzenia, których zaletą jest wysoka emisyjność ciepła. Do tego wydzielają one ciepło bardzo szybko od momentu rozpalenia. W dolnej części tego rodzaju kominka, można zauważyć kratkę, która zasysa ciepłe powietrze. W następnej kolejności jest ono kierowane do kratki wylotowej, dzięki czemu jest w stanie przedostać się do pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby regularnie dorzucać drewno do środka, ponieważ szybko się wypala, przez co wkład będzie szybko stygł.
Jakie jeszcze rodzaje kominków można wybrać?
Wśród ciekawych propozycji nie brakuje tzw, kóz, które można wykorzystać do ogrzania pojedynczych pomieszczeń. To urządzenia, które kojarzone są z dawnymi czasami, ale dzisiaj również można je spotkać. Z tą różnicą, że dzisiaj mają nieco bardziej nowoczesną formę. Kominki elektryczne stanowią głównie estetyczny dodatek do wnętrz. Są bezpieczne, ale nie nadają się jako główne źródło ogrzewania. Ich konstrukcja sprawia, że można zamontować je praktycznie wszędzie. Szczególnie w mieszkaniach, gdzie z reguły nie ma miejsca na montaż tradycyjnych kominków. Ostatnią propozycją są biokominki, które pełnią funkcje estetyczne i chętnie wykorzystywane są m.in. w lokalach gastronomicznych jako stylowy dodatek.
Materiał zewnętrzny