Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Fotel bujany – przeżytek czy ciekawy element wyposażenia?

3 maja 2019 biały fotel bujany

Współczesna architektura oraz wystrój wnętrz zakładają bardzo wiele rozmaitych elementów wyposażenia, których można użyć w celu osiągnięcia ciekawych i nietuzinkowych efektów. Dobrze znany fotel na biegunach stanowi pewną kontrowersję, ponieważ zdania projektantów na jego temat są nieco podzielone. Konflikt ten wynika z ciągłego kojarzenia foteli bujanych z typowo „babcinym” meblem, który kontrastuje z większością nowoczesnych wnętrz. Ankiety przeprowadzone wśród klientów wykazały, że głównym powodem, dla którego rezygnują oni tego elementu wyposażenia, jest przekonanie, że nie zdołają oni wkomponować go w wystrój swojego salonu. Nie powinno się jednak rezygnować z tej opcji – unowocześniony fotel bujany znacznie różni się od modeli, które w użytku były kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu.

W pewnym sensie, meble od zawsze stanowiły odzwierciedlenie samego budownictwa. Stare domy były z reguły mniej obszerne, dlatego przeciętny fotel na biegunach także posiadał mniejsze rozmiary, co z kolei przekładało się na ograniczony komfort. Dziś jednak sytuacja ta wygląda znacznie lepiej. Profesjonalni projektanci przypominają, że nowoczesne kolekcje fotelów bujanych charakteryzują się znacznie większą różnorodnością, dzięki czemu można wybrać dokładnie taki produkt, jaki sprosta naszym oczekiwaniom. Rzecz jasna, nie jest to jedynie kwestia gabarytów oraz wyglądu – współczesne fotele wypoczynkowe bujane cechuje się ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, podnoszącymi jego ergonomię i pozwalającymi na znacznie szersze opcje regulacji.

Główne wyznaczniki dobrego fotela na biegunach – czym kierować się podczas zakupów?

Badania rynku wykazały, że z nabytego sprzętu najbardziej zadowoleni są ci klienci, którzy najpierw przejrzeli duża ilość ofert, podejmując przemyślaną decyzję. Pewne wnioski nasuwają się same – praktycznie każde fotel na biegunach może się sprawdzić, o ile prawidłowo dobierzemy go do reszty wyposażenia. Chociaż poszczególne produkty mogą nieco różnić się pod względem jakości, to tak naprawdę ciężko jest obecnie znaleźć fotel bujany, który byłby prawdziwie niewygodny. Głównym przeznaczeniem tego elementu umeblowania jest zapewnienie dogodnego miejsca do relaksu i odprężenia, dlatego każdy producent dokłada wszelkich starań, aby te oferowały odpowiednie wsparcie na karku oraz pleców.

drewniany fotel na biegunach

Pomimo tego, wciąż można wyróżnić co najmniej kilka cech, które każdy, wysokiej klasy fotel na biegunach powinien posiadać. Specjaliści za najistotniejsze uznają:

  • Rodzaj obicia – skóra, plusz, materiały tekstylne – wybór tworzywa na obicie jest dość szeroki, dlatego warto jest poświęcić mu nieco więcej uwagi. Materiał bezpośrednio przekłada się zarówno na wygląd jak i właściwości fotela.
  • Typ konstrukcji – fotele bujane występują w zróżnicowanych, często bardzo fantazyjnych i designerskich formach. Wiele z nich prezentuje się znakomicie, lecz dobrym pomysłem jest kierować się przede wszystkim oferowanym przez nie komfortem.
  • Dodatkowe wyposażenie – często można napotkać fotel bujany w zestawie z podnóżkiem lub nakładką do masażu, które pozwalają na jeszcze lepszy wypoczynek.
  • Kolor i wzornictwo – fotele na biegunach można nabyć w praktycznie każdym wariancie kolorystycznym, u większości sprzedawców dostępne są także modele o ciekawej stylistyce, zarówno klasycznej jak i bardziej zmodernizowanej.
  • Solidność – fotel bujany zazwyczaj ulega znacznie intensywniejszej eksploatacji niż jego standardowy, nieruchomy odpowiednik. Wprowadzanie biegunów w ruch może z biegiem czasu poluzować śruby i łączenia, dlatego warto jest regularnie kontrolować ich stan lub postawić na model jednoczęściowy.

Wysokiej jakości fotel na biegunach z pewnością posłuży nam przez długie lata, dlatego warto jest poświęcić nieco więcej czasu na dokonanie prawidłowego wyboru. Dobrym pomysłem jest samodzielne przetestowanie siedziska – podczas zakupów dokonywanych za pośrednictwem Internetu można natomiast skorzystać z dokładnej specyfikacji produktu – jego wymiarów i zastosowanych materiałów.

Fotel na biegunach jako ozdoba – czy jest to dobry pomysł?

Ankiety przeprowadzone wśród klientów wykazały, że praktyką, która szybko zyskuje na popularności, jest zastosowanie użytkowych elementów wyposażenia jako same ozdoby, skupiając się wyłącznie na ich walorach estetycznych. Tyczy się to przede wszystkim starszych, zabytkowych foteli na biegunach, które często prezentują się wspaniale, lecz są zbyt delikatne, aby korzystać z nich na porządku dziennym. Jeśli tego typu fotel bujany wpisuje się w naszą wizję wystroju wnętrz, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić jak będzie się on sprawował w praktyce.

Koszty umeblowania – ile zapłacimy za dobry fotel bujany?

W przypadku foteli na biegunach, rozrzut cen jest dość znaczący. Badania rynku sugerują jednak, że rozbieżności te wywołane są przede wszystkim konkretnym producentem, a także zastosowanymi materiałami – to oczywiste, że egzemplarz wykonany z naturalnej skóry będzie droższy od fotela na biegunach z obiciem tekstylnym. Jeśli tylko przejrzy się kilka ofert, z pewnością znajdzie się dobry i tani fotel bujany, szczególnie biorąc pod uwagę liczne zniżki, które można uzyskać przy zakupie pełnych zestawów mebli.

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Profesjonalne maszyny czyszczące
magazyn
elementy wyposażenia do swojego mieszkania

Jesteś zainteresowany reklamą?