Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Wnętrze urządzone w stylu eko – jakie oświetlenie wybrać?

4 sierpnia 2020

Wnętrza urządzone w stylu eko są odpowiedzią na potrzebę równowagi i chęć wyciszenia wśród zgiełku codzienności. Styl eko wprowadza ekologiczne elementy wystroju do naszych mieszkań – lampy rustykalne, lampy z drewna, prosto obrabiane drewniane meble, naturalne tkaniny i dywany, stonowaną kolorystykę oraz żywe rośliny. Wszystko to w celu odnalezienia – nawet w mieście – możliwości codziennego obcowania z naturą.

Czym charakteryzuje się styl eko

Styl eko charakteryzuje przede wszystkim naturalność i prostota. Zarówno meble jak i dodatki są wykonane z surowców naturalnych – drewna, kamienia i tkanin. Pomieszczenia są jasne, dzięki zastosowaniu barw z zakresu bieli, beżu i szarości, uzupełnianych akcentami ciemniejszego drewna i zieleni roślin. Pomimo stosowania zarówno tradycyjnej jak i nowoczesnej stylistyki, wnętrza są spójne, a kolorystyka podkreśla ich spokojny charakter. Stare, odrestaurowane meble wpiszą się idealnie w proste wnętrze, jeśli będą w naturalnym kolorze drewna lub zostaną pobielone z zachowaniem widocznych słoi.
Takie aranżacje wymagają oświetlenia podkreślającego ich wyjątkowy charakter. Najlepiej w tej roli sprawdzą się lampy rustykalne i lampy z drewna, ale ciekawe i zaskakująco pasujące do stylistyki, okazuje się również oświetlenie led. Jakie oświetlenie będzie właściwe -co wybrać do mieszkania urządzonego w stylu eko?

lampa wisząca w stylu eko

Lampy z drewna – naturalne kolory

Salon, pokój czy kuchnia – w każdym z tych pomieszczeń znajdziemy lampy wiszące, zawieszone w centralnym punkcie sufitu. Oświetlają większą część pomieszczeń, dając światło niezbędne do wykonywania zwykłych czynności. Takie lampy w kuchni muszą być przede wszystkim funkcjonalne, ale ich wygląd jest równie ważny dla kompozycji całego pomieszczenia. Świetnym uzupełnieniem wystroju w stylu eko są lampy z drewna. Ich konstrukcja jest drewniana, a punkty świetlne mogą mieć różnorodny charakter – od surowych „gołych” żarówek, aż po klosze z cieniutkiej sklejki lub papieru. Drewniane lampy mogą mieć także jedno źródło światła – wtedy mocna żarówka otoczona jest kloszem z listewek, może mieć formy nawiązujące do sprzętów codziennego użytku np. wiadro, kształty pochodzące z wyglądu roślin np. kwiatowych kielichów, szyszek itp. Kształty lamp z drewna mogą być bardzo interesujące, a sama lampa stanie się dopełnieniem wnętrz lub wręcz elementem nadającym mu określonego charakteru.

Lampy rustykalne – jak one wyglądają?

Lampy rustykalne często zawierają w swojej konstrukcji elementy miedziane oraz klosze z mlecznego szkła, często ozdobnie formowanego. Lampy rustykalne są z natury bardziej tradycyjne w kształtach i formą nawiązują do tradycyjnych źródeł światła np. lamp naftowych, żyrandoli ze świecami itp. Często ich forma oparta jest o tradycyjny element drewniany (koło jak od wozu, krzyżak, belka), który stanowi element zawieszenia pojedynczych źródeł światła (w formie świeczek, żarówek bez osłony albo w ozdobnych szklanych lub metalowych kloszach. Stojące lampy rustykalne często mają formę latarni lub kaganków.

Taśmy i akcesoria led – nowoczesne rozwiązania

Nie jest to wybór oczywisty, jeśli chodzi o wnętrza urządzone w stylu eko, ale można je wykorzystać w wielu miejscach dla podkreślenia wybranych detali aranżacji. Wybór taśm led jest ogromny, ale do wnętrz naturalnych zalecamy tylko te o białej, ciepłej barwie emitowanego światła. Kolor światła musi harmonizować z barwami wnętrza, toteż wszelkie nienaturalne odcienie nie sprawdzą się w przypadku wnętrz w stylu eko.

Do czego możemy wykorzystać taśmy led? W pokojach najczęściej używamy je do oświetlenie konkretnych elementów wystroju np. wnęk, mebli, półek z ciekawymi ozdobami. W przedpokoju mogą stanowić dodatkowe źródło światła nocnego – podświetlenie podłogi, bez konieczności włączania górnego oświetlenie. W kuchni są niezastąpione w oświetlaniu blatów roboczych, ale można nimi również podkreślić np. rustykalne zwieńczenia szafek kuchennych czy też ramy okienne (efekt światła prześwietlającego rolety). Akcesoria led, takie jak piloty czy też zasilanie bateryjne pozwalają na stosowanie taśm w wybranym miejscu bez konieczności integracji z istniejąca instalacją elektryczną, a tym samym dają możliwość dowolnych zmian aranżacyjnych, praktycznie bez dodatkowych nakładów finansowych.

Styl eko jest coraz popularniejszy – w natłoku bodźców zewnętrznych, nachalnych kolorów reklam i wszechobecnego zgiełku, staramy się stworzyć miejsce do wytchnienia zmysłów. Wystój mieszkania w stylu eko świetnie dopełnią lampy z drewna czy też lampy rustykalne, a taśmy led podkreślą najciekawsze elementy naszych aranżacji.

 

Ile kosztuje usługa relokacji maszyn i urządzeń

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Profesjonalne maszyny czyszczące
magazyn
elementy wyposażenia do swojego mieszkania

Jesteś zainteresowany reklamą?

elementy wyposażenia do swojego mieszkania