Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Rodzaje rusztowań wykorzystywanych w budownictwie

6 czerwca 2022 rodzaje rusztowań


Jednym z narzędzi, które w budownictwie i pokrewnych branżach wykorzystuje się najczęściej, jest rusztowanie. Rusztowania pozwalają na bezpieczne dostanie się do wysokich miejsc i wykonanie w nich pracy. W zależności od potrzeb używa się rusztowań różnego typu. Jakie są najważniejsze rodzaje rusztowań i co należy o nich wiedzieć?

Rusztowania modułowe

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów rusztowań są rusztowania modułowe. Rusztowania takie składają się modułów, które z kolei składa się z podstawowych elementów, takich jak różnej długości aluminiowe, bądź stalowe rury i podesty. Podesty mogą być wykonane z drewna, aluminium, albo stali. Moduły mogą być swobodnie ze sobą łączone, dzięki czemu rusztowanie może być dostosowane do kształtu dowolnego budynku. Konstrukcje takie są bardzo stabilne i mogą być wykorzystywane nawet w pracy przy dużych budynkach. W ten sposób konstruuje się również rusztowania wolnostojące. Wielką zaletą rusztowań modułowych jest również możliwość łatwego dostosowania do pracy w różnych systemach bezpieczeństwa. Obecnie jest to jeden z najbardziej powszechnie wykorzystywanych typów rusztowań.

Rusztowania kolumnowe

Dość popularne jest też rusztowanie kolumnowe, które w naszym kraju często nazywane jest rusztowaniem warszawskim. Konstrukcja składa się z długich, grubych rur, które ustawiane są pionowo i w pewnych granicach mogą być przedłużane. Do tak skonstruowanych kolumn mocuje się pozostałe elementy rusztowania, jak podesty, barierki i łączniki. Rusztowanie tego typu jest nieco mniej stabilne niż wspomniane wcześniej rusztowanie modułowe. Dlatego też wykorzystuje się je przede wszystkim w przypadku budynków niewielkich, w pracy przy których nie ma konieczności rozstawiania większych rusztowań. Świetnie sprawdzają się przy ociepleniach i innych pracach elewacyjnych.

Rusztowania wspornikowe

Ciekawym rozwiązaniem jest rusztowanie wspornikowe. W tym przypadku stosuje się dodatkowe wsporniki, które łączą ścianę budynku z rusztowaniem, zapewniając mu znacznie większą stabilność, przy jednoczesnym zachowaniu lekkiej konstrukcji. Rusztowania takie sprawdzają się przy pracy przy renowacjach dużych budynków, na przykład przy ocieplaniu bloków.

Rusztowania ruchome

W niektórych sytuacjach użycie dużego rusztowania nie jest możliwe albo nie jest potrzebne. Aby zapewnić dostęp do wszystkich miejsc, w których wykonuje się pracę, stosuje się rusztowania ruchome. Dobrze sprawdzają się przy pracach montażowych i wszystkich pracach prowadzonych we wnętrzach.

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Do czego służą siatki ciągnione
Sposoby na wyjątkową elewację.
Budowanie hal i magazynów

Jesteś zainteresowany reklamą?