Oświetlenie do łazienki – jak je poprawnie dobrać?

Jeśli jesteś w trakcie remontu lub wykańczania swojego nowego domu, musisz również zacząć myśleć o jednym z najistotniejszych elementów, czyli wyposażeniu. To nie tylko meble, dodatki, ale także lampy i oświetlenie, które znaleźć się musi w każdym pomieszczeniu. O ile dobór lamp do salonu może być prosty, tak odpowiednie oświetlenie kuchni wymagać będzie nieco więcej zaangażowania. Pomieszczenia takie jak łazienka bowiem, wykańcza się raz na 5 czy 10 lat. Częściej remontujemy pokoje dziecięce czy salon. Łazienka powinna być zaplanowana raz, ale porządnie z uwagi na spore koszty jej wykończenia. To drogie umywalki, miski ustępowe, lustra, wanny czy kabiny. Tego nie uda Ci się zmienić co rok.

Oświetlamy sufit i ściany w łazience

Oświetlenie w łazience odgrywa dużą rolę bowiem musi komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia, a dodatkowo powinno podkreślać ich design oraz zapewnić odpowiednią ilość światła domownikom. Tylko dzięki temu łazienka będzie piękna oraz funkcjonalna.

Oświetlenie sufitu to podstawowe lampy, które muszą znaleźć się w każdej łazience. Dzięki nim prowadzone są w niej podstawowe obowiązki. Sufit to idealne miejsce na montaż plafonu lub niewielkiej lampy sufitowej. Ściany natomiast zdobią ciekawe i designerskie kinkiety – często chromowane i srebrne, które łatwo można utrzymać w czystości, a dodatkowo nie będą podatne na korozję i rdzę. Oprócz tego, lampy łazienkowe powinny mieć odpowiednią ochronę IP 44, 65 czy 67 (Lampy z IP dostępne na https://ardant.pl/lampy-do-lazienki/). Ochrona tak zapewnia odpowiednią hermetyczność i szczelność lamp. Dzięki niej do środka nie dostanie się woda, co mogłoby przyczynić się do uszkodzenia lampy lub samej instalacji w łazience sprowadzając dodatkowo niebezpieczeństwo na jej użytkowników. Prąd i woda nie są zbyt dobrym połączeniem, a na pewno nie bezpiecznym.

Czy lampy wiszące w łazience to dobry pomysł?

Wiele osób decyduje się na lampy wiszące w łazience. Jeśli już chcesz postawić na takie rozwiązanie, zadbaj o to by klosz tej lampy był pełny – np. szklany. Dzięki temu ładnie rozświetli całą przestrzeń, ale i będzie bezpieczna w użytkowaniu. Lampy wiszące montuj z dala od kranów oraz wylewek prysznicowych, by nie miały kontaktu z wodą. Idealny miejscem może być parapet czy szafki na bieliznę.

Łazienkowe lampy wiszące również powinny być dostosowane do wymaganych stopni ochrony IP. Lampy z otwartym kloszem takiej ochrony nie dają.

Jak oświetlić lustro łazienkowe?

Lustro w łazience to miejsce przy, którym spędzamy najwięcej czasu. To poranne toalety jak golenie, makijaż, mycie, czy zabiegi higieniczne. Tylko odpowiednio dobrane lampy do lustra pozwolą Ci dobrze się ogolić lub zrobić makijaż.

Do oświetlenia lustra najczęściej stosuje się kinkiety po jego obu stronach, lub jedną długa lampę zamieszczoną nad lustrem. Lampy te nie mogą oślepiać, ale powinny równomiernie rozprowadzić światło na naszej twarzy. Barwa światła powinna być intensywna – zimna o dużej ilości lumenów. Zwróć na to uwagę jeśli decydujesz się na zakup lamp łazienkowych LED. Mają one z góry określone parametry, których nie da się zmienić. Innym rozwiązaniem będzie lampa z żarówkami, które zawsze będzie można wymienić na inne.

Lampy z lusterkiem do makijażu

Popularne w łazience stają się obecnie niewielkie lusterka z podświetleniem. Najczęściej podświetlenie to jest wmontowane w obrzeża lustra, które po włączeniu dobrze oświetla twarz. Dodatkowo lusterko jest mocowane na niewielkim ramieniu, dzięki czemu możesz go obracać i regulować. To pozwala na stworzenie makijażu, który z pewnością będzie się dobrze prezentował. Lusterko posłużyć może również do golenia dla mężczyzn. Nie ma jednak konieczności montażu dodatkowego lusterka do malowania w łazience. Możesz zamocować je również w sypialni czy też innym miejscu.

Jak widzisz, oświetlenie łazienki może sprawić trochę problemów. Źle dobrane lampy oraz ich ilość, barwa światła czy ilość lumenów, będą mieć wpływ na jej użytkowanie. Z kolei lampy nie są produktem, który wymieniamy co rok czy dwa lata. Kupione raz powinny służyć przez długi okres bowiem wraz ze zmianą oświetlenia, może okazać się, że będziemy zmuszeni wymienić i pozostałe elementy wyposażenia łazienki.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *