GB Group

portal o budownictwie, domu i wnętrzach

Dom

Ogrzewanie podłogowe do łazienki

Ogrzewanie podłogowe do łazienki

Kiedy zamierzamy przeprowadzić remont łazienki w naszym mieszkaniu, warto zastanowić się nad zmianą ogrzewania w tym pomieszczeniu. Zazwyczaj jest tak, że łazienka jest ogrzewana w ramach zainstalowanego systemu centralnego ogrzewania. Jeśli mamy ogrzewanie miejskie, to zwyczajnie w łazience znajduje się odpowiedni grzejnik, który oddaje ciepło do pomieszczenia. Jednak to nie jedyna opcja jaką możemy zastosować w na naszej łazience. Ciekawym rozwiązaniem może być choćby ogrzewanie podłogowe do łazienki.

Ogrzewanie podłogowe do łazienki

Ogrzewanie podłogowe do łazienki

Oczywiście tradycyjny grzejnik w łazience zawsze znajdzie zastosowanie. Niekoniecznie jako główne źródło ciepła, ale świetnie nadaje się choćby do suszenia ręczników, czy też elementów garderoby po praniu. Jednak czymś na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego w łazience. Skąd w ogóle taki pomysł? CO nam może dać taki system ogrzewania? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że ten rodzaj ogrzewania jest ogrzewaniem elektrycznym. System grzałek oddających ciepło umieszczany jest pod podłogą. W przypadku łazienki najpierw montuje się ogrzewanie podłogowe, a następnie wykańcza się podłogę płytkami. Jak wygląda taki system grzałek przy ogrzewaniu podłogowym? Zazwyczaj ma to postać maty grzejnej, w którą wplecione są przewody elektryczne. Nie zawsze taka podłoga zwieńczana jest kaflami. Popularne jest również stosowanie betonowej płyty grzewczej.

O czym należy pamiętać przy instalacji ogrzewania podłogowego?

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas instalacji ogrzewania podłogowego? Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią izolację termiczną podłogi. Chodzi tutaj o izolacją pod systemem ogrzewania, tak aby ciepło nie uciekało w podłoże. Dlatego pod instalacją ogrzewania powinna znaleźć się odpowiednio wydajna warstwa izolacyjna. Może mieć ona postać wełny mineralnej, lub też płyt styropianowych. Jeśli ten aspekt zlekceważymy, to nasze ogrzewanie będzie mało wydajne i będziemy narażeni na dużą utratę ciepła. A co za tym idzie również na straty finansowe. Wówczas taka inwestycja kompletnie mija się z celem.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że ogrzewanie podłogowe zazwyczaj ma postać maty grzewczej z wplecionymi przewodami. Jest to ogrzewanie elektryczne. Jakie są główne zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim cena zakupu instalacji. Jest ona niezbyt duża. Również koszt montażu instalacji nie powinien zbyt mocno wydrenować naszych kieszeni. Takie ogrzewania charakteryzuje się również niską awaryjnością. Jednak jeśli jakaś usterka się przydarzy, to naprawa nie jest specjalnie skomplikowana ani też kosztochłonna. I co najważniejsze – takie ogrzewanie jest w pełni niezależne od centralnego systemu ogrzewania w mieszkaniu. Dlatego możemy podgrzać łazienkę nawet poza sezonem grzewczym bez konieczności uruchamiania ogrzewania reszty pomieszczeń.

Ogrzewanie podłogowe do łazienki

Drugim rodzajem ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie podłogowe wodne. Jest ono zintegrowane z ogrzewaniem centralnym w naszym mieszkaniu. Ma postać systemu rur układanych pod podłogą, przez które przepływa gorąca woda z centralnego systemu ogrzewania. Dokładnie tak samo jak ma to miejsce w przypadku kaloryferów. W tym wypadku musisz się jednak liczyć z większym kosztem zakupu i montażu instalacji ogrzewania. Co więcej – również awaryjność takiego rozwiązana jest znacznie większa, a koszty napraw mogą zachwiać naszym budżetem. Jednak już w przypadku samej ekstrapolacji, to możemy tutaj liczyć na znaczne oszczędności względem ogrzewania elektrycznego.

Zastosowanie ogrzewania podłogowego

Dlaczego ogrzewanie podłogowe idealnie nadaje się do łazienki? Przede wszystkim łazienka jest stosunkowo niedużą powierzchnią, która dodatkowo nie jest specjalnie zastawiona meblami i innymi rzeczami. Dlatego też spełnia najważniejsze kryteria wyboru ogrzewania podłogowego. Jest ono stosunkowo mało wydajne, dlatego świetnie sprawdza się na niewielkich powierzchniach. Nagrzana podłoga w łazience daje nam niepowtarzalny komfort termiczny. Powinien sobie zdać sprawę z tego każdy, kto wychodzi bosą stopą spod prysznica. Dlatego też zastosowanie ogrzewania podłogowego – zwłaszcza elektrycznego – znaczne podnosi komfort w naszym mieszkaniu, przy niewielkimi wkładzie finansowy. Warto więc na poważnie rozważyć taką możliwość.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.