Przy konstrukcjach usytuowanych na nasypach oraz przy znacznych pochyłościach terenu musimy wziąć pod uwagę zabezpieczenie ziemi przed ewentualnym osuwaniem się. Bardzo korzystnym rozwiązaniem stosowanym w takich sytuacjach jest budowa muru oporowego, który doskonale zabezpieczy teren, a jednocześnie będzie spełniał funkcje dekoracyjne.
Mur oporowy zbrojony
Konstrukcje i elementy wykonane z betonu zbrojonego cechują się doskonałą wytrzymałością oraz trwałością. Przekłada się to także na podwyższoną odporność na pęknięcia oraz wykruszanie. Jest stosowany jako element o bardzo wszechstronnym zastosowaniu szczególnie w budownictwie, ale także w rolnictwie czy przemyśle. Wykonana z elementów prefabrykowanych konstrukcja to zaawansowane technicznie rozwiązanie.
Odpowiednia konstrukcja zbrojonego muru oporowego
Beton to materiał cieszący się dużą popularnością ze względu na swoją trwałość, ale także możliwości dekoracyjne. Oczywiście zbrojenie pozwala osiągnąć jeszcze lepsze parametry końcowego produktu.
Bloczki betonowe można specjalnie wyprofilować oraz nadać im pożądany kształt. Mur oporowy zbrojony da nam możliwość budowy wyższych murów.
Wykonanie muru oporowego
Poszczególne elementy należy układać stopniowo, czyli jeden element na drugim z zachowaniem odpowiedniego przesunięcia w stronę skarpy. Następnie wolną przestrzeń możemy wypełnić ziemią, piaskiem lub żwirem.
Przy kładzeniu na warstwie tłucznia, który powinien być bardzo dobrze ubity, część dolna będzie zagłębiona w ziemi. Oczywiście możemy także ułożyć całość na fundamencie betonowym, ale musimy pamiętać o dodaniu warstwy tłucznia w przypadku gruntów nieprzepuszczalnych.
Bardzo istotne jest bardzo dokładne wypoziomowanie terenu, żeby konstrukcja tworzyła spójną całość i wyglądała jak najbardziej estetycznie.
Przy wyższych konstrukcjach potrzebny będzie także projekt ściany oporowej, żeby dokładnie obliczyć napór gruntu. Szalunek to podstawa przy wykonywaniu solidnych murów. Musimy też pamiętać, że fundament powinien być poniżej punktu zamarzania gruntu z odpowiednią dylatacją co 5 m. Układamy również warstwę żwiru, która odsączy wodę. A następnie odprowadzenie wody do studzienek chłonnych za pomocą drenażu gruntu. Folia fundamentowa zapewni nam skuteczną i optymalną izolację.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.rekers.pl/produkty/sciany-oporowe/typ-l-zbrojone-12-cm/typ-l-zbrojone-12-cm.html.