Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych?

7 września 2022 rodzaje drzwi wewnętrznych


Drzwi wewnętrzne to oczywisty element w każdym mieszkaniu. Przede wszystkim zapewniają one prywatność domownikom, a także ułatwiają stworzenie zróżnicowanych przestrzeni: do gotowania i jedzenia, mycia się, pracy, czy snu. Warto przy okazji zadbać, aby dobrze komponowały się one z aranżacją domu. Zwłaszcza że jest wiele rodzajów drzwi do wyboru.

Rodzaje drzwi wewnętrznych ze względu na materiał

Drzwi wykonać można z najróżniejszych materiałów. Największą popularnością cieszy się oczywiście drewno, które słynie z solidności oraz szlachetnego piękna. Drzwi wewnętrzne drewniane wykonywane są z drewna litego lub klejonego warstwowo. Ten drugi wariant jest zdecydowanie trwalszy i mniej się paczy. Drzwi wewnętrzne drewniane wytwarza się najczęściej z takich gatunków drzew jak sosna, dąb, buk czy mahoń.

W ostatnich latach popularnością cieszą się drzwi wykonane z płyt drewnopochodnych: gładkich, tłoczonych, wiórowych lub pilśniowych. Pod względem jakości przodują płyty MDF oraz HDF. Cechuje je wysoka gęstość, dzięki czemu nie są narażone na paczenie oraz pękanie.

Producenci drzwi oferują również modele produkowane ze szkła. Zdarza się, że mają one ramę wykonaną z drewna lub aluminium. Najczęściej jest to szkło piaskowane, przez które nie da się zobaczyć, co się dzieje po drugiej stronie.

Rodzaje drzwi wewnętrznych ze względu na konstrukcję

Drzwi wewnętrzne mogą być płycinowe. Oznacza to, że ich rama wykonana jest z klejonego warstwowo drewna, jej konstrukcję zaś usztywniają słupki zwane szprosami. Na ogół są to modele proste w formie, idealnie wpisując się w nowoczesne trendy. Drugim rodzajem są drzwi płytowe. Do ich ramy przymocowane zostają jednolite płyty, które mogą być gładkie lub ozdabiane. Zawierają one wypełnienie kartonowe.

Rodzaje drzwi wewnętrznych ze względu na sposób otwierania

Drzwi wewnętrzne podzielić można także pod kątem sposobu otwierania:

  • rozwieralne – czyli tradycyjne i najczęściej spotykane, mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe,
  • składane (harmonijkowe) – składają się z kilku pionowych elementów połączonych zawiasami, dzięki czemu można składać je w tzw. harmonijkę,
  • przesuwane – liczą jedno lub dwa skrzydła, które gładko przesuwają się po szynie,
  • wahadłowe – rzadko spotykane w gospodarstwach domowych, można je otwierać na różne strony, ich ruch jest wahadłowy.

Jakie drzwi wybrać do swojego domu? Zależy to od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Drzwi wewnętrzne drewniane będą idealne dla miłośników klasyki, podczas gdy osoby kochające design, mogą zdecydować się na drzwi szklane. Jedni będą cenić sobie drzwi składane, inni postawiają na rozwieralne. Warto przemyśleć swój wybór, nie tylko pod kątem estetyki, ale też funkcjonalności. Patrząc jednak na statystyki, można powiedzieć, że największą popularnością cieszą siędrzwi wewnętrzne drewniane.

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Bezpieczeństwo pracy na rusztowaniach Faraone
sprężarka śrubowa
komfortowe i nowoczesne mieszkanie w Lublinie

Jesteś zainteresowany reklamą?

komfortowe i nowoczesne mieszkanie w Lublinie