Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak wybrać najlepszy system kominowy do nowoczesnego domu?

14 lipca 2022 system kominowy


Nowoczesne budynki coraz częściej wykorzystują systemy kominowe. Są one łatwiejsze w budowie od tradycyjnych murowanych kominów. Pozwalają na szybki montaż poprzez wykorzystanie elementów prefabrykowanych. W ten sposób można skutecznie odprowadzać spaliny z urządzeń grzewczych, niezależnie od rodzaju stosowanego paliwa w domu.

Budowa systemu kominowego

Systemy kominowe składają się z dwóch głównych elementów. Pierwszym jest wkład kominowy, czyli system rur pozwalających na sprawne odprowadzanie spalin. Drugi element to obudowa komina, wewnątrz której umieszczony jest wkład. Zazwyczaj jest to konstrukcja wykonana z pustaków umożliwiająca utrzymanie odpowiedniej stabilność przez długi czas.

Ponadto system kominowy zawiera zestaw akcesoriów dołączonych przez producenta. Obejmuje on rury przyłączeniowe, elementy termoizolacyjne i inne podzespoły pozwalające na budowę komina bezpiecznego w eksploatacji.

Zalety systemów kominowych

Systemy kominowe mają wiele zalet. Gotowe elementy powodują, że montaż jest szybki i nie wymaga stosowania skomplikowanych technik. Cały system jest zamawiany w jednej firmie, dzięki czemu można osiągnąć wysoką jakość wykonania bez obaw o niespójność poszczególnych elementów.

Systemy kominowe są uniwersalne i pozwalają na użycie różnych urządzeń grzewczych. Zajmują małą ilość miejsca i cechuje je wysoki poziom szczelności. Są wykonane z najwyższej klasy materiałów ognioodpornych i kwasoodpornych. W związku z tym są bezpieczne w użytkowaniu i nie wymagają tak częstej konserwacji oraz czyszczenia, jak tradycyjne kominy. Mogą również pracować w trudnych warunkach, w tym w budynkach narażonych na zwiększony poziom zawilgocenia.

Różne odmiany dostępne na rynku

Podczas wyboru systemu kominowego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Pierwszym jest dostosowanie do urządzenia grzewczego oraz rodzaju paliwa. Wersja uniwersalna jest możliwa do stosowania przy dowolnym rodzajem kotła c.o., poza odmianą z zamkniętą komorą spalana.

Oddzielna wersja komina systemowego jest przeznaczona dla kotłów na węgiel i biomasę. Charakteryzuje się wyższą temperaturą spalania, dochodzącą nawet do 600 stopni Celsjusza. Jeżeli natomiast dysponujemy kotłem z zamkniętą komorą, należy przewidzieć używanie komina powietrzno-spalinowego. W tym przypadku może zostać zachowana niska temperatura spalania, nieprzekraczająca 200 stopni Celsjusza.

Bezpieczeństwo podczas eksploatacji

Na wybór systemu kominowego mają również wpływ warunki lokalowe i techniczne domu. Poprawnie zamontowany komin powinien zapewnić komfort cieplny i podnieść poziom bezpieczeństwa. Nie powinien powodować osadzania się sadzy, pojawiania się zanieczyszczeń na suficie i ścianach oraz powodować nadmiernego zużycia paliwa.

Ponadto warto zwrócić uwagę, czy wybrany system kominowy posiada aktualne certyfikaty. Wszystkie produkty powinny być oznaczone za pomocą europejskiego znaku CE. Profesjonalne systemy kominowe oferuje firma Pekabet – https://pekabet.pl/. Można tu szybko dobrać produkty dostosowane do możliwości technicznych obiektu, w którym montowany ma być komin. Dostępne są odmiany systemów współpracujących z piecami na drewno, węgiel, brykiet, a także pozwalające na użycie kotła gazowego lub olejowego. Może być to element nowoczesnego domu charakteryzującego się energooszczędnością.

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Bezpieczeństwo pracy na rusztowaniach Faraone
sprężarka śrubowa
komfortowe i nowoczesne mieszkanie w Lublinie

Jesteś zainteresowany reklamą?