Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Dom z płyt keramzytowych

5 kwietnia 2019 Dom z płyt keramzytowych


Technologia budowania domów jednorodzinnych jest stale udoskonalana. Co raz częściej też słyszymy do nowych sposobach na stawienie domów. Ostatnimi czasy popularne stały się domy z płyt keramzytowych. Technologia ta pozwala na znacznie szybsze postawienie domu niż w przypadku zastosowania tradycyjnych technik budowania domów jednorodzinnych. Zastanawiasz się czy jednak domy z elementów prefabrykowanych są godne uwagi? Czy taki dom będzie trwały, jak dom z cegły, czy też z pustaka? Wydaje się, że warto się z tym tematem zapoznać. Może bowiem się okazać, że ta alternatywna technologia w pełni przypadnie nam do gustu.

Dom z płyt keramzytowych

Dom z płyt keramzytowychCo więc przemawia za zastosowaniem tej właśnie technologii? Jakie właściwości mają domy keramzytowe? Jakie są ich największe zalety? Przede wszystkim trzeba wskazać, że technologia budowy takich domów jest zupełnie odmienna od metod tradycyjnych. W tym drugim bowiem przypadku fundamenty i ściany budynków sukcesywnie stawiane są na placu budowy. Jeśli chodzi o domy keramzytowe, to część ścian, a nawet całe ściany tworzone są w fabryce i w całość sprowadzana na teren budowy. I tam są łączone jako elementy domu. To pozwala na znaczne skrócenie czasu trwania całej budowy. Nowy dom bowiem można postawić nawet w trzy miesiące, co wydaje się być wynikiem wręcz oszałamiającym.

Jakie właściwości posiada keramzyt jako materiał budowlany? Przede wszystkim trzeba powiedzieć, ze keramzyt jest stosunkowo lekki. Co ma duże znaczenie podczas transportu na plac budowy i podczas procesu łącznie płyt. Warto również wskazać na wysokie właściwości izolacyjne keramzytu. I mamy tutaj na myśli nie tylko izolację termiczną. Keramzyt bowiem znakomicie tłumi również wszelkie dźwięki. Materiał ten również słabo chłonie wilgoć i wodę co również jest niezaprzeczalnym walorem tego materiału. Co również bardzo istotne materiał ten jest niepalny. Z punktu widzenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest więc materiałem wręcz idealnym. Czasami jest wykorzystywany do tworzenia cegieł czy też pustaków w połączeniu z betonem. Jest to tzw. keramzytobeton, bardzo ceniony w budownictwie.

Zalety domu z prefabrykatów

Skoro już wiemy, jakie zalety ma keramzyt, to warto bliżej przyjrzeć się technologii stawiania domów z tego właśnie materiału. Mamy tutaj na myśli domy z gotowych elementów keramzytowych, lub keramzytobetonowych. Co warto podkreślić takie gotowe elementy są już nawet uzbrojone i posiadają wszelkie otwory okienne i drzwiowe przewidziane w projekcie. Co ciekawe w tym gotowych płytach stworzono już nawet specjalne kanały pod przewody od różnych instalacji. W zasadzie po przywiezienie takich płyt, jedyne co pozostaje zrobić, to przymocować je do fundamentów i do innych płyt. Warto również dodać, że domy z płyt prefabrykowanych keramzytowych, to nie to sami co technologia z jaką budowany bloki mieszkalne w czasach komunistycznych. Nie warto więc martwić się o jakość wykonania takiego domu, a także użytych materiałów.

Wady domu z prefabrykowanych płyt keramzytowych

Dom z płyt keramzytowychZastanówmy się więc jakie wady przedstawia sobą takie rozwiązanie? Wcześniej wspomnieliśmy, że płyty te są stosunkowo lekkie co znacznie ułatwia stawianie budynku. Ich lekkość ma też znaczenie w transporcie. Jednak jest to znacznie niwelowane przez ich spore rozmiary. Dlatego ich transport nie jest wcale taki prosty. Można wręcz powiedzieć, że jest dość kosztowny. Warto abyśmy również wspomnieli, że odpowiednie ustawienie płyt na fundamentach będzie wymagało użycia odpowiedniego dźwigu. A taki sprzęt nie na każdą działkę będzie w stanie wjechać. Z czym muszą jeszcze zmagać się inwestorzy, którzy zdecydują się na taką formę stawiania domu jednorodzinnego?

Przede wszystkim podczas budowy nie będzie można wprowadzać żadnych korekt względem projektu. Takie elementy jakie powstaną w fabryce, będą musiały być zainstalowane na budowie. Nie ma od tego żadnych odstępstw. Dlatego tak ważne jest, aby idealnie wręcz dopracować projekt domu. Albowiem w czasie budowy nie będzie już można wprowadzać jakichkolwiek zmian. Jeśli nadal nie jesteś zdecydowany na ten rodzaj budowy, to wiedz, że domy w tej technologii stawia się niezwykle szybko. Już po paru miesiącach możesz wprowadzić się do zupełnie nowego domu.

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Bezpieczeństwo pracy na rusztowaniach Faraone
sprężarka śrubowa
komfortowe i nowoczesne mieszkanie w Lublinie

Jesteś zainteresowany reklamą?