Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Konstrukcja zbrojonego muru oporowego

19 sierpnia 2022 Konstrukcja zbrojonego muru oporowego


Przy kon­struk­cjach usy­tu­owa­nych na nasy­pach oraz przy znacz­nych pochy­ło­ściach terenu musimy wziąć pod uwagę zabez­pie­cze­nie ziemi przed ewen­tu­al­nym osu­wa­niem się. Bar­dzo korzyst­nym roz­wią­za­niem sto­so­wa­nym w takich sytu­acjach jest budowa muru opo­ro­wego, który dosko­nale zabez­pie­czy teren, a jed­no­cze­śnie będzie speł­niał funk­cje deko­ra­cyjne.

Mur oporowy zbrojony

Kon­struk­cje i ele­menty wyko­nane z betonu zbro­jo­nego cechują się dosko­nałą wytrzy­ma­ło­ścią oraz trwa­ło­ścią. Prze­kłada się to także na podwyż­szoną odpor­ność na pęk­nię­cia oraz wykru­sza­nie. Jest sto­so­wany jako ele­ment o bar­dzo wszech­stron­nym zasto­so­wa­niu szcze­gól­nie w budow­nic­twie, ale także w rol­nic­twie czy prze­my­śle. Wyko­nana z ele­mentów pre­fa­bry­ko­wa­nych kon­struk­cja to zaawan­so­wane tech­nicz­nie roz­wią­za­nie.

Odpo­wied­nia kon­struk­cja zbro­jo­nego muru opo­ro­wego

Beton to mate­riał cie­szący się dużą popu­lar­no­ścią ze względu na swoją trwa­łość, ale także moż­li­wo­ści deko­ra­cyjne. Oczy­wi­ście zbro­je­nie pozwala osią­gnąć jesz­cze lep­sze para­me­try koń­co­wego pro­duktu.

Bloczki beto­nowe można spe­cjal­nie wypro­fi­lo­wać oraz nadać im pożą­dany kształt. Mur oporowy zbrojony da nam moż­li­wość budowy wyż­szych murów.

Wyko­na­nie muru oporowego

Posz­cze­gólne ele­menty należy ukła­dać stop­niowo, czyli jeden ele­ment na dru­gim z zacho­wa­niem odpo­wied­niego prze­su­nię­cia w stronę skarpy. Następ­nie wolną prze­strzeń możemy wypeł­nić zie­mią, pia­skiem lub żwi­rem.

Przy kła­dze­niu na war­stwie tłucz­nia, który powi­nien być bar­dzo dobrze ubity, część dolna będzie zagłę­biona w ziemi. Oczy­wi­ście możemy także uło­żyć całość na fun­da­men­cie beto­no­wym, ale musimy pamię­tać o doda­niu war­stwy tłucz­nia w przy­padku grun­tów nie­prze­pusz­czal­nych.

Bar­dzo istotne jest bar­dzo dokładne wypo­zio­mo­wa­nie terenu, żeby kon­struk­cja two­rzyła spójną całość i wyglą­dała jak naj­bar­dziej este­tycz­nie.

Przy wyż­szych kon­struk­cjach potrzebny będzie także pro­jekt ściany opo­ro­wej, żeby dokład­nie obli­czyć napór gruntu. Sza­lu­nek to podstawa przy wykonywaniu solidnych murów. Musimy też pamię­tać, że fun­da­ment powi­nien być poni­żej punktu zama­rza­nia gruntu z odpo­wied­nią dyla­ta­cją co 5 m. Ukła­damy również war­stwę żwiru, która odsą­czy wodę. A następ­nie odpro­wa­dze­nie wody do stu­dzie­nek chłon­nych za pomocą dre­nażu gruntu. Folia fun­da­mentowa zapewni nam sku­teczną i opty­malną izo­la­cję.

Wię­cej infor­ma­cji znaj­dziesz na stro­nie https://www.rekers.pl/produkty/sciany-oporowe/typ-l-zbrojone-12-cm/typ-l-zbrojone-12-cm.html.

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Do czego służą siatki ciągnione
Sposoby na wyjątkową elewację.
Budowanie hal i magazynów

Jesteś zainteresowany reklamą?