Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak zbudowane jest rusztowanie ramowe i gdzie się je wykorzystuje?

6 czerwca 2022 rusztowanie ramowe


Rusztowania w budownictwie wykorzystywane są od niepamiętnych czasów. Używa się ich do tego, by swobodnie móc wykonywać pracę w trudno dostępnych miejscach, jak wysokie partie elewacji budynków. Do dzisiaj powstało wiele typów rusztowań budowlanych. Jednym z nowszych są rusztowania ramowe. Co warto wiedzieć na ich temat?

Jak zbudowane jest rusztowanie ramowe?

Rusztowania ramowe składają się z podstawowych elementów, które składa się w większą całość. Podstawową częścią rusztowania jest rama wykonana z aluminiowych albo stalowych rur. Poszczególne elementy ramy składa się w taki sposób, że można przy ich pomocy zbudować rusztowanie o niemal dowolnej wielkości. Na ramie umieszcza się podesty. Dostępne są podesty drewniane i metalowe. Dodatkowe elementy takiego rusztowania to różnego rodzaju łączniki i części zwiększające stabilność. W niektórych podestach rusztowania znajdują się specjalne otwory z klapą i drabiną, które umożliwiają swobodne przechodzenie na wyższe kondygnacje, a w razie potrzeby mogą być zamknięte w celu ograniczenia dostępu osób postronnych. W dzisiejszych czasach rusztowania takie często zabezpiecza się dodatkowymi wspornikami, które przykręca się do ścian budynku. Dzięki zastosowaniu wsporników rusztowanie jest jeszcze bardziej stabilne i może być stosowane nawet w pracy przy bardzo wysokich budynkach jak na przykład wielopiętrowe bloki mieszkalne. Taka konstrukcja znacznie przyspiesza montaż, demontaż i transport rusztowania.

Do czego stosuje się rusztowania ramowe?

Rusztowania ramowe stosowane są w pracach budowlanych, instalatorskich, remontowych i wielu innych. Obecnie tego typu rozwiązanie jest zdecydowanie najbardziej popularne i używa się go w większości prac przy elewacjach nowo powstających budynków. Powszechnie wykorzystywane są przez firmy zajmujące się dociepleniami.

Jakie są główne zalety rusztowań ramowych?

Rusztowania ramowe mają szereg zalet, które sprawiają, że wybierane są przez wielu przedsiębiorców. Przede wszystkim jest to wygoda. Wszystkie elementy rusztowania po rozebraniu są stosunkowo niewielkie i mogą być przewożone zwykłym samochodem dostawczym, co znacznie ułatwia dowiezienie rusztowania w dowolne miejsce. Łatwość montażu i demontażu sprawia z kolei, że prace te mogą być wykonywane nawet przez niewykwalifikowanych robotników. W praktyce montaż rusztowania na średniej wielkości bloku rzadko zajmuje dłużej niż jeden dzień pracy kilku osób, co pozwala zaoszczędzić cenny czas, dzięki czemu zlecenie może być wykonane szybciej.

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Do czego służą siatki ciągnione
Sposoby na wyjątkową elewację.
Budowanie hal i magazynów

Jesteś zainteresowany reklamą?