Domowe sposoby na usunięcie kamienia z kranu
W trakcie codziennych porządków w łazience zwykle ograniczamy się do powierzchownego umycia wszystkich mebli i urządzeń oraz zmycia podłogi. Od czasu do czasu warto jednak poświęcić sprzątaniu trochę więcej czasu i uwagi. Podczas tych gruntownych porządków nie można zapomnieć o dokładnym wyczyszczeniu i odkamienieniu kranu i baterii prysznicowej lub wannowej.
Okazuje się, że do usunięcia kamiennego osadu często wystarczą produkty, które można znaleźć w prawie każdym domu. Jeżeli regularnie dbasz o czystość łazienkowej baterii, możesz spróbować wyczyścić je z kamienia za pomocą:
- Octu – dzięki swoim właściwościom ocet doskonale sprawdza się w roli domowego odkamieniacza. Aby wyczyścić z jego pomocą kran, musisz obficie nasączyć nim papierowy ręcznik, a następnie owinąć nim kran. Aby zwiększyć skuteczność tej metody, nałóż na owinięty element foliową reklamówkę. Tak przygotowaną armaturę pozostaw na około godzinę i pozwól octowi działać. Po tym czasie zdejmij woreczek i pozbądź się papierowego ręcznika. Na koniec opłucz dokładnie kran i starannie go osusz. Gotowe! W podobny sposób możesz wykorzystać sok z cytryny – ten jednak może okazać się nieskuteczny w przypadku zbyt grubej warstwy kamienia.
- Sody oczyszczonej – prawdopodobnie znajdziesz ją w każdej kuchni. Wystarczy, że przygotujesz dość gęstą pastę, mieszając ze sobą sodę z wodą w proporcjach 3:1. Przygotowany specyfik rozprowadź na pokrytej kamieniem powierzchni. Pasta z sody powinna pozostać na kranie lub baterii prysznicowej do momentu, aż zupełnie wyschnie. Gdy tak się stanie, pozbądź się pozostałości po sodzie, wycierając armaturę za pomocą ściereczki lub szczotki. Ostatnim krokiem, jaki musisz wykonać, jest dokładne wytarcie całej czyszczonej powierzchni. Po takim zabiegu twój kran powinien lśnić czystością! Proste, prawda?
Co zrobić, gdy domowe sposoby zawiodą?
Czasami może się okazać, że ocet i soda nie podołały swojemu zadaniu – dzieje się tak głównie w sytuacji, gdy zbyt długo zwlekamy z odkamienieniem kranu i warstwa osadu jest już naprawdę gruba. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest sięgnięcie po profesjonalny preparat do mycia armatury. Obecnie w sklepach jest dostępnych wiele różnego rodzaju produktów tego typu, więc wybierając, koniecznie zwróć uwagę, czy twój środek do czyszczenia ma właściwości odkamieniające.
Preparat do mycia armatury powinieneś rozprowadzić na czyszczonej powierzchni zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, aby robić to gumowych rękawicach ochronnych – w przeciwnym razie możesz podrażnić sobie dłonie, ponieważ środki tego typu są z reguły bardzo chemiczne. Po umyciu kranu lub baterii dokładnie opłucz umyty element i zadbaj o to, aby go osuszyć. Dostępne na rynku produkty do mycia i odkamieniania armatury są obecnie bardzo skuteczne – powinny więc bez problemu poradzić sobie nawet z naprawdę grubą warstwą osadu!
Artykuł powstał przy współpracy z https://laboratoriumpanidomu.pl