Techniki produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych muszą uwzględniać ich przeznaczenie i oczekiwane właściwości. Kiedy najczęściej używana jest technika określana jako rotomolding? Sprawdź najważniejsze informacje!
Co to jest rotomolding?
Formowanie rotacyjne, również określane jako rotomolding, jest rodzajem techniki produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, która posiada bardzo szerokie zastosowanie.
Ze względu na swój proces produkcji elementy powstające podczas formowania rotacyjnego charakteryzują się wysoką jakością i mogą mieć dodatkowe właściwości w porównaniu do popularnej techniki wtryskiwania tworzyw sztucznych.
Do produkcji stosowane są wtedy specjalne maszyny rotujące, które pozwalają na rozlanie roztopionego tworzywa w formie. W ten sposób można wytwarzać nawet bardzo duże elementy, które charakteryzuje brak szwów. Co więcej, elementy te mogą mieć również warstwową budowę.
Formowanie rotacyjne – zastosowanie
Rotacyjne formowanie może być wykorzystane podczas produkowania wielu elementów. Technika ta doskonale nadaje się do wytwarzania produktów dużych, o skomplikowanej budowie.
Wśród przykładowych produktów powstających tą technologią znajdują się między innymi wyroby ogrodowe jak zjeżdżalnie, huśtawki, baseniki, elementy pojazdów, pojemniki, zbiorniki, kajaki, łódki czy obudowy maszyny.
Jak widać, rotomolding może być zastosowany do wykonania wielu rodzajów produktów, także wtedy, gdy muszą mieć one dość dużą budowę i nie mogą mieć nieszczelności.
Atutem tej techniki jest również możliwość przygotowania warstwowych przedmiotów, jak wspomniano wcześniej. Co więcej, mogą być one też połączone z elementami zatapianymi z metalu, na przykład jak elementy gwintowane, wkładki.
Na czym polega formowanie rotacyjne?
Aby przygotować produkt techniką jak rotomolding, konieczne jest przeprowadzenie szeregu kroków. Wśród nich znajdują się następujące:
1. Stworzenie formy do produkcji
Aby można było wykonać produkt za pomocą techniki formowania rotacyjnego, należy w pierwszej kolejności przygotować formę do produkcji. Tworzona jest ona na podstawie dostarczonego projektu. Forma ta jest dzielona na przynajmniej dwie części, dzięki czemu można łatwo wyjąć z niej gotowy produkt.
2. Zasypanie formy za pomocą tworzywa sztucznego
Do gotowej formy wsypuje się tworzywo sztuczne w postaci granulatu albo proszku.
3. Podgrzanie formy z tworzywem
Następny krok polega na podgrzaniu gotowej formy z umieszczonym wewnątrz niej tworzywem sztucznym. Podgrzewanie do temperatury około 200 stopni Celsjusza powoduje, że tworzywo zmienia swój stan ze stałego na ciekły.
4. Rotowanie formy
Kolejny etap polega na obracaniu formy z płynnym tworzywem sztucznym. To powoduje, że pokrywa ono jej ścianki w równomierny sposób, aby odzwierciedla gotowy produkt.
5. Schłodzenie formy i jej otwarcie
Następnym krokiem jest schłodzenie formy z tworzywem sztucznym, co powoduje, że przyjmuje ono kształt formy. Potem jest ona otwierana i ze środka wyjmowany jest gotowy produkt.
Gdzie można zamówić formowanie rotacyjne?
Usługa jak rotomolding, czyli formowanie rotacyjne jest oferowana obecnie przez wiele firm, które posiadają zaplecze niezbędne do produkcji tą techniką.
Warto wtedy zdecydować się na firmę, która ma duże doświadczenie i jest w stanie zaoferować kompleksową obsługę w ramach przygotowania gotowych wyrobów. Również warto sprawdzić jej doświadczenie oraz opinie wystawione przez klientów. Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć już teraz na stronach internetowych firm wykonujących usługi w ramach formowania rotacyjnego.