Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak zadbać o wysoką autokonsumpcję energii z fotowoltaiki?

28 lutego 2022 Jak zadbać o wysoką autokonsumpcję energii z fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna to ekonomiczny sposób na pozyskiwanie prądu bezpośrednio ze źródła odnawialnego, jakim jest słońce. Nie dziwi fakt, że coraz większą wagę przywiązuje się do tak zwanej autokonsumpcji. Sprawia ona, że inwestycja w panele PV staje się dużo bardziej opłacalna. Co warto wiedzieć na ten temat? Wyjaśniamy.

Co to jest autokonsumpcja energii?

Autokonsumpcja energii elektrycznej to po prostu bieżące zużycie wyprodukowanego przez siebie prądu, pochodzącego np. z instalacji fotowoltaicznej. W trakcie słonecznego lata jej poziom wynosi przeciętnie około 20 do 30 proc., a nadwyżka najczęściej jest oddawana do sieci elektrycznej. Procentowy poziom autokonsumpcji w stosunku do całości wyprodukowanego prądu zależy od wielu różnych czynników – w głównej mierze od pory roku oraz panującej aktualnie pogody, a konkretnie poziomu nasłonecznienia.

Przy obliczaniu poziomu autokonsumpcji należy także wziąć pod uwagę potrzeby konkretnego gospodarstwa domowego. W lecie w ciągu dnia, w momencie, w którym domownicy są w pracy i nie korzystają z urządzeń elektrycznych, procentowy udział wykorzystania energii jest bardzo niewielki. Zwiększone zapotrzebowanie można odnotować zazwyczaj w godzinach porannych i wieczornych. Nasłonecznienie jest wtedy mniejsze – tym samym zmniejsza się produkcja energii elektrycznej i wzrasta autokonsumpcja, a więc mniejsza ilość prądu jest oddawana do ogólnodostępnej sieci.

Jak zwiększyć autokonsumpcję z fotowoltaiki?

Odpowiednia autokonsumpcja oznacza większą opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Szczególne znaczenie ma to dla przyszłych właścicieli domowych mikroinstalacji, rozliczanych według nowych przepisów. Z czego to wynika? Zmiany prawne wchodzące w życie 1 kwietnia 2022 r. nie zachęcają do tego, aby oddawać nadmiar energii elektrycznej do ogólnodostępnej sieci. System opustów przekształci się wtedy w rozliczanie na zasadzie net-billingu, według ekspertów mniej atrakcyjne dla prosumentów. Dlatego coraz więcej posiadaczy fotowoltaiki dostrzega to, że znacznie lepszym wyjściem jest zużywanie darmowego prądu na własne potrzeby – najlepiej w momencie, w którym produkuje się go najwięcej.

Wiele osób, aby zwiększyć autokonsumpcję, korzysta z różnorakich urządzeń służących np. do klimatyzowania pomieszczeń. Sprawdzają się one zwłaszcza w trakcie upalnych, letnich dni, zapewniając komfortową temperaturę w naszych wnętrzach. Ciekawym pomysłem są także urządzenia elektryczne z tak zwanym timerem. Przebywając w pracy, można zaprogramować je w taki sposób, aby uruchamiały się w ciągu dnia. Mowa tutaj o sprzętach typu zmywarka lub pralka. Coraz więcej nabywców znajdują też samochody elektryczne lub hybrydowe. Można więc z powodzeniem wykorzystać największe nasłonecznienie do naładowania akumulatorów naszego auta zupełnie za darmo i tym samym zwiększyć poziom autokonsumpcji.

Magazyny energii jako sposób na większą autokonsumpcję

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się magazyny energii, które pozwalają gospodarstwom domowym osiągnąć wysoką samowystarczalność energetyczną. Nadwyżka wyprodukowanego prądu z paneli fotowoltaicznych jest przechowywana bezpiecznie w urządzeniach wyposażonych w baterie oraz akumulatory. Dopiero w przypadku osiągnięcia maksymalnej pojemności jest on oddawany do sieci. W momencie, w którym instalacja fotowoltaiczna jest wyłączona lub ilość produkowanej energii elektrycznej jest niewystarczająca, można sięgać po te darmowe zasoby zamiast kupować prąd z ogólnodostępnej sieci.

Jak łatwo zauważyć, magazyn energii poprawia autokonsumpcję. Przechowuje on prąd na późniejszy użytek. Można więc korzystać z wyprodukowanej energii elektrycznej w momencie, w którym instalacja fotowoltaiczna nie pracuje lub jej wydajność się obniża, a więc głównie w nocy oraz w trakcie dużego zachmurzenia. W ten sposób nasz dom staje się w dużo większym stopniu samowystarczalny, co w jeszcze bardziej przełoży się na niskie rachunki za prąd.

Podsumowując, istnieją dwa skuteczne sposoby na zwiększenie autokonsumpcji. Pierwszym jest samodyscyplina polegająca na korzystaniu z urządzeń zużywających najwięcej energii elektrycznej w trakcie największego nasłonecznienia. Drugi, wygodniejszy sposób, polega na przechowywaniu prądu na późniejszy użytek. Do tego celu służą coraz powszechniej stosowane magazyny energii.

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Bezpieczeństwo pracy na rusztowaniach Faraone
sprężarka śrubowa
komfortowe i nowoczesne mieszkanie w Lublinie

Jesteś zainteresowany reklamą?