Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jakie są najlepsze materiały ogrodzeniowe ?

28 maja 2019 materiały ogrodzeniowe

Wiosna to czas, gdy większość z nas ma przypływ chęci do działania. Wraz z nadejściem wiosny i perspektywy lata kiełkuje w nas, a potem wybucha energia. Zaczynamy więcej się ruszać i dłużej przebywać na świeżym powietrzu. Oglądamy teren, planujemy i zabieramy się za konkretną robotę, na przykład za ogradzanie swojej własności.

Prywatną własnością może być działka budowlana, działka rekreacyjna, miejsce woków budynku, w którym prowadzimy działalność gospodarczą. Lub sadek, gospodarstwo rolne, wybieg dla zwierząt, miejsce hodowli ptactwa, ogródek kwiatowy lub ogród warzywny. Albo posesja, na której mieszkamy. Ogradzamy, bo płot zabezpiecza, amortyzuje hałas, chroni przed kurzem i spalinami wdzierającymi się z ulicy, daje poczucie prywatności.

Każdą nieruchomość gruntową można ogrodzić

A czasem nawet trzeba ogrodzić, by zabezpieczyć teren przed nieszczęśliwym wypadkiem, kradzieżą lub zniszczeniem. Do każdej nieruchomości gruntowej trzeba dobrać odpowiedni materiał ogrodzeniowy. Bo płot to ważny element architektury, który dodaje całości szyku. Przed płotem stoi kilka zadań. Ma być ładny i komponować się z otoczeniem. Wówczas całość będzie spójna i piękna. Ma być szczelny, poprzez co będzie dobrze zabezpieczał. Jak również ma być solidny, mocny i trwały, aby służył przez wiele dziesięcioleci.

Do wyboru jest dużo możliwości, gdyż na rynku dostępne są różnorodne materiały ogrodzeniowe. Istnieją też różne projekty i sposoby grodzenia. W przypadku podwórka, czy placu przy zakładzie najważniejsza jest frontowa cześć ogrodzenia, ponieważ jest najbardziej widoczna. Dlatego większość ludzi stara się, aby ta reprezentacyjna część wyglądała ekskluzywnie. Dlatego frontowa strona ogrodzenia stawiana jest najczęściej z metalu, który na wskutek obróbki przybiera ciekawe kształty i wzory. Albo z kamienia, który połączony jest z elementami metalowymi. Oczywiście jeżeli kogoś na to stać, to wówczas całe podwórko może posiadać takie metalowe, czy metalowe i kamienne ogrodzenie. Lecz nie będzie to tania inwestycja. Jednak bardzo opłacalna, bo metal jest mocny, trwały i niezawodny. Można z niego wykonywać przęsła, słupki, a nawet całe ogrodzenia.

Stawiając frontowe ogrodzenie z metalu pozostała cześć jest zazwyczaj ogradzana ocynkowaną siatką, panelami ogrodzeniowymi lub ogrodzeniem drewnianym. Najczęściej pod takimi ogrodzeniami zastosowana jest podmurówka, w celu zabezpieczenia materiału ogrodzeniowego przed zniszczeniem mechanicznym lub korozją. Jak i zabezpieczeniem przed wydostaniem się zwierząt z podwórka lub wtargnięciem bezpańskich psów na prywatny grunt. Taka podmurówka, a raczej solidny fundament jest ważny w przypadku ogrodzenia z kamienia. Ponieważ kamień jest ciężkim materiałem ogrodzeniowym. Wykonane z kamienia ogrodzenie wygląda elegancko, oraz ekskluzywnie i znacznie podnosi walory wizualne, jak i wartość posesji. Lecz dla własnego dobra podczas budowy ogrodzenia trzeba pamiętać o solidnych podstawach. W przeciwnym wypadku podmurówka uszkodzi się i rozpadnie. A to oznacza dodatkowy koszt i dodatkową pracę.

Metalowe ogrodzenia mogą być wykonane z pół fabrykowanych elementów

Na przykład gotowe przęsła metalowe, czy panele z siatki zgrzewanej. natomiast ogrodzenia murowane mogą być wykonane z betonowych bloczków, które imitują kamień. Lub z dość popularnych i ładnie się prezentujących cegieł klinkierowych. Albo po prostu z naturalnego kamienia łupanego, ciosanego, kamienia polnego lub otoczaków. Najczęściej wchodzi w grę wapień, piaskowiec, zwykły kamień. Albo granit, bazalt, czy kwarcyt. Jedno jest pewne, że ogrodzenie murowane będzie znacznie droższe od ogrodzenia z paneli, siatki, czy drewna. Ale będzie też bardziej wytrzymałe, zwłaszcza w porównaniu z drewnem. Panele też są dość trwałe, ale najbardziej trwała jest siatka.

Urokliwym i przytulnym materiałem na grodzenia jest drewno. Nietrudne w obróbce, nieskomplikowane w montażu, łatwe do samodzielnych naprawy i konserwacji. Lecz jest ono najmniej odporne ze wszystkich materiałów ogrodzeniowych na działania mechaniczne, jak i warunki atmosferyczne. I dlatego wymaga w ciągu eksploatacji uzupełniania ubytków i częstej konserwacji, aby zabezpieczyć go przed grzybami i pleśnią. Dobrą alternatywą dla ogrodzeń drewnianych są tak zwane ogrodzenia kompozytowe w postaci połączonych desek. Wymagają mniejszej i rzadszej konserwacji, łatwiej też zadbać o ich czystość i są wytrzymalsze na anomalie pogodowe. Ponadto zasłaniają teren i wygłuszają hałas dobiegający z ulicy. Są też bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, co jest ważne w przypadku niskiego budżetu.

Istnieje jeszcze jedna nietypowa i ciekawa propozycja ogrodzeniowa

Jest to ogrodzenie gabionowe. Ogrodzenia takie budowane są z drucianych koszy, które są szczelnie wypełnione kamieniami. Konstrukcja taka jest masywna i mocna.

Na koniec naturalne ogrodzenie z żywopłotu, które również ma wielu zwolenników. Ochrania przed wścibstwem i daje poczucie intymności, wygląda uroczo, zielono i uspokajająco. Jest wspaniałym tłem dla innych roślin. Na żywopłot nadaje się wiele krzewów, jak: winorośle, pnące róże, bluszcze, winobluszcze, glicynie, miliny, powojniki, wiciokrzewy, karagana, berberysy, igra, ligustr, tawuły, pięciornik, jaśminowiec, forsycje, bez. Jednak ogrodzenie z żywopłotu posiada także wady. A mianowicie nie stanowi dobrego zabezpieczenia, gdyż żywopłot łatwo jest zniszczyć, sforsować i dostać się na podwórko. Ponadto takie ogrodzenie wymaga ciągłych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponieważ żywopłot trzeba podlewać, nawozić, odchwaszczać i przycinać. Poza tym żywopłot nie urośnie w ciągu miesiąca. Na efekt trzeba czekać nawet kilka lat.

Ogradzanie swojej własności, to nie jest fanaberia ludzi żyjących w dwudziestym pierwszym wieku. Gdyż od tysięcy lat ludzie ogradzali swoją własność. Tak robiono przez wieki w przypadku dóbr pałacowych, jak i w przypadku gospodarstwa zwykłego wieśniaka. W ten sposób ludzie wytyczali granicę swojej prywatności, by czuć się bezpiecznie.

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Do czego służą siatki ciągnione
Sposoby na wyjątkową elewację.
Budowanie hal i magazynów

Jesteś zainteresowany reklamą?