GB Group

portal o budownictwie, domu i wnętrzach

Budownictwo

Tynk maszynowy – co to jest i jak się go wykonuje?

Tynk maszynowy – co to jest i jak się go wykonuje?

Za pomocą nowoczesnych urządzeń budowlanych i wykończeniowych prace przebiegają znacznie szybciej i sprawniej, a także dają bardzo dobre efekty. Jednym z przekładów są tynki maszynowe. Co dokładnie kryje się pod tym terminem i jak wykonuje się tego typu tynki?

Co to są tynki maszynowe?

Tynkowanie to jedna z podstawowych robót budowlanych prowadzonych w budynkach oraz na zewnątrz nich. Tynkuje się ściany oraz sufity, aby zabezpieczyć odpowiednio materiały budowlane i uzyskać atrakcyjny wygląd podłóż.

Przez długi czas tynkowanie prowadzono tylko ręcznie. Stosowano do tego celu szereg narzędzi i urządzeń przeznaczonych do przygotowywania mieszanek tynkarskich i do ich nakładania. Prace szły jednak bardzo powoli ze względu na konieczność ręcznego nakładania tynku na podłoża.

Dzisiaj jest jednak alternatywa – to agregaty tynkarskie, które pozwalają na wykonywanie tynków maszynowych. Dzięki zastosowaniu urządzeń jak agregaty prace przebiegają błyskawicznie, a tynki wyróżniają się wysoką jakością.

Jak działają agregaty tynkarskie?

Agregaty tynkarskie to urządzenia, które pozwalają na przygotowanie tynków z suchej mieszanki oraz na nałożenie ich na podłoże.

Urządzenia te składają się ze zbiornika zasypowego, w którym umieszcza się suchą mieszankę tynkarską. Do zbiornika jest następnie doprowadzana woda, która pozwala na stworzenie tynku.

Potem agregat pompuje gotową mieszankę do węża. Jest ona nakładana na podłoża za pomocą pistoletów natryskowych, które umożliwiają szybkie i dokładne nałożenie jej na powierzchnie pionowe i poziome.

W Polsce bardzo popularny jest producent agregatów tynkarskich firma Małek, w którego asortymencie znajduje się szeroka gama urządzeń przeznaczonych do tynkowania i prowadzenia innych prac budowlanych i wykończeniowych.

Kiedy warto wybrać tynki maszynowe?

Tynki nakładane za pomocą agregatów tynkarskich, czyli tynki maszynowe mają bardzo szerokie zastosowanie i mogą być one wykorzystane w wielu pracach odbywających się we wnętrzach budynków i na zewnątrz nich.

Agregaty tynkarskie mogą być używane do różnych rodzajów tynków, na przykład można nakładać za ich pomocą tynki cementowo-wapienne, tynki gipsowe. 

Dodatkowo wiele agregatów tynkarskich, w tym agregaty wspomnianej firmy Małek, pozwalają na pracę z innymi rodzajami materiałów, na przykład jak zaprawy klejowe i murarskie, wylewki podłogowe. Więcej informacji o możliwych zastosowaniach agregatów Małek można uzyskać na stronie internetowej firmy pod adresem sklepagregatymalek.pl.

Tynki maszynowe są przede wszystkim przeznaczone do stosowania przy większych inwestycjach, ponieważ przy mniejszych mogą być one mniej opłacalne. Zwykle stosowane są one podczas tynkowania domów i mieszkań, budynków infrastrukturalnych, użyteczności publicznej czy komercyjnych.

Gdy prowadzone są duże inwestycje, wykorzystywane są wtedy zaawansowane agregaty tynkarskie o wysokiej wydajności. Mogą być one również połączone z silomatami, czyli z urządzeniami, które pozwalają na bezpośrednie dostarczanie materiałów suchych z silosów do agregatów tynkarskich.

Tynki maszynowe – gdzie je zamówić?

Osoby zainteresowane wykonaniem tynków maszynowych mogą skorzystać z usługi tynkowania z użyciem agregatu w wielu firmach, które prowadzą je obecnie a terenie całej Polski.

Koszty związane z wykonaniem tynkowania maszynowego nie różnią się znacząco od kosztów tynkowania ręcznego, a w przypadku wielu inwestycji jest to znacznie bardziej opłacalne rozwiązanie ze względu na zredukowanie czasu potrzebnego do wykonania tynków.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.