Rodzaje systemów szalunkowych

Planujesz wykonać szalunek fundamentów, schodów, ławy, stropu czy w sytuacji kiedy niezbędne jest nadanie kształtu naszej mieszance betonowej? Warto więc zdać sobie sprawę, iż w dzisiejszych czasach stosowane są różne rodzaje systemów szalunkowych. A co za tym idzie nie stosuje się już wyłączenie drewnianej metody ich tworzenia. Oczywiście wszystkie rodzaje systemów szalunkowych mają w dalszym ciągu wykorzystanie oraz zastosowanie. Jednak wybór najbardziej optymalnego sposobu ma jak najbardziej uzasadnione podstawy gdy chodzi o klarowne w tym zakresie działanie. Przede wszystkim zawsze dostosowujemy rodzaje systemów szalunkowych pod względem przeznaczenia. A tym samym miejsca gdzie znajdują one bezpośrednie wykorzystanie.

Rodzaje systemów szalunkowych – szalunki drewniane

rodzaje systemów szalunkowychSzalunki drewniane to dalej najczęściej spotykana metoda ich zbudowania. Oparta o wykorzystanie specjalnych desek których grubość oscyluje w granicach 3 cm. Pewnie, że szalunki drewniane są dosyć łatwe w wykonaniu. Jednak ich największą wadą jest czas jakiego potrzebujemy na postawienie ich od podstaw. Dlatego wiele osób uważa je za zbyt czasochłonne rozwiązanie. Nie zmienia to jednak ogólnego faktu, że szalunki drewniane to koncepcja oraz opcja która najczęściej spotykana jest tam, gdzie zamierzamy samodzielnie zająć się ich budową.

Co przemawia na korzyść szalunków wykonanych ze specjalnych do tego płyt?

Co przemawia za tym, aby szalunki wykonane zostały z zastosowaniem płyt OSB? Tutaj znacznie szybciej uda się je stworzyć. Względnie wykonać w miejscu ich swoistego przeznaczenia. To znacznie mniej czasochłonna metoda ich stworzenia. Dodatkowo należy zakładać, iż zawsze po demontażu powstałych już fundamentów takie płyty OSB możemy ponownie wykorzystać. Chociażby aby wykonać poszycie naszego dachu. Dlatego jak najbardziej warto rozważyć taką opcję. Ewentualnie spojrzeć na nią z odpowiedniej perspektywy. Zwłaszcza przez pryzmat tego co w tej sytuacji możemy najzwyczajniej w świecie zyskać.

Poznaj właściwości szalunków systemowych

Szalunki systemowe to nic innego jak szalunki stropowe oraz ścienne. Stworzone są na bazie specjalistycznej konstrukcji aluminiowej lub stalowej jakie dodatkowo oparte zostały o sklejkę szalunkową. Jest to rozwiązanie nader korzystne dla tych osób które w krótkim czasie chcą zbudować szalunki. A tym samym nie martwić się potrzebą ich budowy od podstaw. Możemy je wypożyczyć co zresztą cieszy się sporą popularnością.

Na co zwrócić uwagę w momencie gdy zamierzamy zbudować szalunki?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę w momencie gdy zamierzamy zbudować lub stworzyć fundamenty z zastosowaniem do tego celu wspomnianych szalunków? Przeanalizować najbardziej konkretne rozwiązanie. Uwzględnić potrzebę dostosowania ich pod względem roli jaką pełnią szalunki. Zagwarantowania sobie najbardziej wydajnego, efektywnego oraz korzystnej w tym aspekcie metody. Warto więc spojrzeć na kwestię budowy czy rodzajów szalunków z odpowiedniej perspektywy. Przez pryzmat wszystkich dostępnych i najbardziej optymalnych rozwiązań. W szalunkach ma nie tylko utwardzić się nasz beton, lecz powstać idealna podstawa i forma jaka odgrywa niebagatelnego znaczenie w kontekście dalszych prac czy działań.

rodzaje systemów szalunkowychNiejednokrotnie budowa szalunków powinno być ukierunkowana w stronę tego do funkcji i właściwości samej konstrukcji. A więc tego co zamierzamy wraz z nimi stworzyć. Nie zawsze ich samodzielna budowa ma sens. A tym samym zakup niezbędnych materiałów, jak wspomniano powyżej wynajem szalunków systemowych to nie tylko opcja nader korzystna w kontekście natychmiastowego uzyskania dostępu do nich. Umożliwia nam to dużo szybsze wykonanie. Choć przy szalunkach ze specjalnych płyt OSB lub desek istnieje sposobność do tego by takie materiały jeszcze wykorzystać. Poznajmy zatem wszystkie rodzaje systemów szalunkowych z perspektywy tego jak się je wykonuje, ile trwa ich budowa względnie innych argumentów lub powodów przemawiających za ich wykorzystaniem.

Zwłaszcza w sytuacji gdy fundamenty stropów, schodów czy jakiekolwiek inne zamierzamy wykonać samodzielnie, a co za tym idzie nie mamy doświadczenia lub rozeznania w tym temacie. Wybór rodzaju systemów szalunkowych opiera się zazwyczaj o potrzebę zastosowania jednej z powyższych metod, które de facto znajdują szeroko pojęte zastosowanie tam gdzie niezbędne jest uformowanie masy betonowej.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *