Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Rodzaje doniczek – jakie wybrać?

28 lipca 2022 Rodzaje doniczek


W sklepach ogrodniczych, zarówno tych stacjonarnych, jak i w formie on-line, dostępna jest szeroka oferta donic. Różnią się one od siebie kształtem, wielkością oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane. Dzięki temu każdy z nas może dobrać idealną doniczkę, tak by dobrze wkomponowała się w stylistykę całego ogrodu. Czym więc charakteryzują się poszczególne rodzaje oraz jakie są ich największe zalety?

Donice plastikowe

Niegdyś najczęściej spotykane w naszych domach były doniczki plastikowe w odcieniach brązu. Dziś ich kształty i kolorystyka pozwalają imitować kamień, drewno czy beton. Ich ogólna estetyka zależna jest przede wszystkim od jakości wykonania. Zrobione z dbałością o szczegóły, mogą prezentować niezwykle dostojnie. Idealnie sprawdzą się u osób, które chcą hodować rośliny wiszące. Dzięki swojej lekkości można z powodzeniem je podwieszać. Należy jednak pamiętać, że jej niska waga nie pozwoli na umieszczenie w niej dużych, rozłożystych kwiatów.

Donice drewniane

Donice drewniane są jednymi z najbardziej ekologicznych. Ponadto drewno pozwala ziemi oddychać, co jest bardzo dobre dla roślin. Niestety, ich sporą wadą jest wielorazowa potrzeba konserwacji specjalnymi preparatami. Poza tym nie powinny one stać na dużym słońcu. Jednakże perfekcyjnie nadadzą się do ogrodów, ponieważ są duże i stabilne, a ich piękny stylistyka podkreśla urok każdego ogródka.

Donice metalowe

Donice metalowe znakomicie wpisują się w klimat ogrodu rustykalnego. Surowe, wykonane z ocynkowanej blachy, często przywodzą na myśl wakacje spędzone u Babci. Są one retro, a dopasowana do nich metalowa konewka nada jeszcze większy smak całemu ogrodowi. Ich zaletą jest lekkość. Należy je zabezpieczać przed korozją, ponieważ źle działają na nieodpowiednie warunki atmosferyczne.

Donice z cementu

Donice z cementu są znakomitym rozwiązaniem dla dużych roślin. Są one trwalsze i stabilniejsze od doniczek wykonanych z innych materiałów. Stąd też bez wahania można w nich posadzić roślinę o dużych gabarytach. Donice z cementu są odporne na działanie warunków atmosferycznych, więc nie zagraża im mróz, słońce czy deszcz. W dodatku utrzymanie ich w czystości jest niezwykle łatwe, ponieważ do ich mycia wyśmienicie sprawdza się, chociażby myjka ciśnieniowa. Dodatkowo nie potrzebują one konserwacji. Oprócz tego do zalet donic z cementu można zaliczyć:

  • lekki wygląd mimo swojej fizycznej ciężkości,
  • stonowany design,
  • można je malować,
  • odporność na wiatr,
  • odporne na zniszczenia.

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rodzaje doniczek
głębokościomierz
zielony trawnik

Jesteś zainteresowany reklamą?

zielony trawnik