Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Regeneracja silnika spalinowego – czy warto?

4 października 2023 Regeneracja silnika spalinowego


Efektywne i niezawodne maszyny budowlane to nieodłączny element pracy w środowisku prac budowlanych i remontowych. Konserwacja i naprawa okazują się zatem niezbędnymi działaniami zachowawczymi w okresie eksploatacji maszyn. Szczególnie tyczy się to serca pojazdu, czyli silnika spalinowego. Jak powinna wyglądać prawidłowa obsługa? Czy warto podejmować się regeneracji silnika?

Większa żywotność silnika a obsługa maszyny

Obsługa odnosi się do rozmaitych czynności wykonywanych na maszynach budowlanych. Jej celem jest nie tylko prawidłowe wykorzystanie pojazdu, lecz również zachowanie jego żywotności. Ten cel osiągnąć można przy stosowaniu się do zaleceń producenta danej maszyny lub jej podzespołów. Głównym elementem, na jakim warto się skupić, jest jednak serce maszyny, czyli silnik. W wielu przypadkach jest to silnik spalinowy, którego żywotność zależy w znacznym stopniu od stanu układów wspomagających. Istotne okazuje się również sumienne oraz bezpieczne wykonywanie określonych działań przez operatora maszyny.

Samo wykorzystywanie maszyny budowlanej zgodnie z jej przeznaczeniem ma szczególny sens, jeżeli chcemy wykorzystywać ją przez długi okres czasu. Drugą kwestią okazuje się natomiast kontrola poszczególnych układów wspomagających. W ich gronie pojawiają się między innymi układy takie jak: chłodzenia, smarowania, zasilania paliwem czy dolotowy powietrza. Warto pamiętać, aby przeprowadzać konserwację tych elementów jedynie przy wyłączony i schłodzonym silniku.

Sama obsługa danych układów powinna polegać na monitorowaniu ich stanu oraz uzupełnianiu, niezbędnych do ich pracy, płynów czy olejów. Na przykład, w przypadku układu zasilania paliwem, kontrola obejmować będzie zbiornik paliwa i przewody paliwowe. Jeżeli dojdzie do sytuacji, gdzie poziom paliwa lub mieszanki paliwa z olejem stanie się niewystarczający do sukcesywnego zapłonu, może dojść do zapowietrzenia silnika. Ns skutek tego maszyna będzie zużywała więcej paliwa podczas pracy, spadnie moc silnika czy też spotkamy się z trudnościami w uruchomieniu pojazdu.

Programy regeneracyjne od Deutz AG

Wraz z wydłużającym się okresem eksploatacji silnika spalinowego, zmieniają się jego wymagania serwisowe. Wpływ na to mają stan, wiek oraz wartość końcowa maszyny. Ważną kwestią jest również opłacalność rozpoczynania poszczególnych napraw. Naprzeciw tym zmieniającym się okolicznościom wychodzi firma Deutz AG, która między innymi zajmuje się produkcją silników do maszyn budowlanych. Jednym z rozwiązań przedstawionych przez producenta i związanych z regeneracją silników jest program Deutz Lifecycle Solutions.

Właściwe użytkowanie maszyny budowlanej oraz napędzającego jej silnika pozwala na uniknięcie większych zniszczeń związanych z eksploatacją. W tym przypadku zatem wystarczy skorzystać z zestawu naprawczego, który pojawia się w wyżej wspomnianym programie. Poważniejsze problemy wskazywać mogą natomiast na konieczność całkowitej wymiany silnika. Korzystnym rozwiązaniem może być zatem skorzystanie z projektu Deutz XChange, gdzie mamy możliwość zamiany silnika na nowy, lecz skonstruowany ze zregenerowanych części. Tym samym przyczynimy się do recyklingu w świecie maszyn budowalnych.

Artykuł sponsorowany

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Sposoby na wyjątkową elewację.
Budowanie hal i magazynów
Ile kosztuje usługa relokacji maszyn i urządzeń

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ile kosztuje usługa relokacji maszyn i urządzeń