Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak pielęgnować trawnik?

5 kwietnia 2019 Jak pielęgnować trawnik?


Elegancko przystrzyżony zielony trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Trawnik jest nieodzowny w każdym rodzaju ogrodu, zarówno w tych małych przy domach szeregowych i w tych większych. Ciężko sobie wyobrazić jakąkolwiek przestrzeń ogrodową bez trawnika. Aby jednak dobrze spełniał on swoje funkcje musi być odpowiednio pielęgnowany. Tylko w ten sposób uda nam się zachować jego piękny wygląd. Jak pielęgnować trawnik aby robić to skutecznie i nie wydawać zbyt dużo pieniędzy?

Jakie funkcje pełni trawnik?

Trawnik w przydomowym ogrodzie pełni sporo ważnych funkcji. O niektórych pewnie nigdy nie myśleliście. Wiedzieliście na przykład, że trawnik zmniejsza hałas dochodzący z ulicy tłumiąc go w sobie? Poza tym trawnik eliminuje nadmiar kurzu i zanieczyszczeń. W upalne, letnie dni przyczynia się także do zmniejszenia temperatury powietrza w ogrodzie. Jak już wspomnieliśmy we wstępie jest to także bezsprzecznie najlepsze miejsce do relaksu i wypoczynku. Na trawniku możemy bowiem umiejscowić ławki, hamaki czy altanki. Całość stworzy idealną przestrzeń do wypoczynku.

Zakładamy trawnik

Zakładamy trawnikZakładając swój pierwszy trawnik musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby. Należy ją dokładnie przekopać szpadlem. Tak aby pozbyć się wszelkich niechcianych chwastów oraz różnego rodzaju przedmiotów czy kamieni. Najprościej jest użyć do tej czynności zwykłego szpadla. Czasem, głównie gdy ogród jest nieco większych rozmiarów można wspomóc się jakimś bardziej skomplikowanym i zautomatyzowanym urządzeniem. Przekopanie ziemi i usunięcie chwastów to jednak nie wszystko. Równie istotne jest odpowiednie wzbogacenie gleby o niezbędne składniki odżywcze. Glebę należy nawozić tak aby odpowiednio zadbać o jej kwasowość. Na rynku istnieje mnóstwo rożnego rodzaju testerów oraz nawozów do wszystkich rodzajów gleb. Dzięki nim uzyskamy niezbędną kwasowość małym nakładem sił i środków. Tak przygotowana gleba jest już gotowa do nasadzenia trawy.

Wybór odpowiednich nasion też nie jest taki łatwy. Mogłoby się wydawać, że kupno nasion trawy jest czymś banalnie prostym. Nic bardziej mylnego. Na rynku istnieje wiele różnych odmian i rodzajów traw. Aby wybrać tę odpowiednią musimy się przede wszystkim zastanowić jaka będzie główna funkcja naszego trawnika w przydomowym ogrodzie. Inne nasiona wybierzemy gdy nasz trawnik będzie pełnił funkcję jedynie dekoracyjną. Inne wtedy, gdy z góry zakładamy, że trawnik będzie intensywnie użytkowany. Jeśli chodzi sam zasiew trawy to wystarczy działać według zaleceń i wytycznych producenta. Jeśli będziemy przestrzegać tego co zostało napisane na opakowaniu to bez przeszkód posiejemy nasiona pod nasz przyszły trawnik.

Jak pielęgnować trawnik?

Jak pielęgnować trawnik?O tym czy trawnik jest odpowiednio pielęgnowany świadczy jedno: zadbana, przystrzyżona i odpowiednio nawilżona trawa. Podlewanie trawników jest w naszym klimacie podstawą do tego, aby uzyskać efekt zawsze świeżej i zielonej trawy. Trawniki należy na początku podlewać nawet kilka razy dziennie. Oczywiście trzeba uważać na to, żeby nie przesadzić ponieważ z naszego trawnika szybko zrobi się tzw. bagno. W późniejszym okresie pielęgnacji naszego trawnika wystarczy już podlewanie raz lub dwa razy w tygodniu. Pamiętajmy także o tym, ze najlepszą porą do podlewania trawy jest wczesny ranek. Jest to bezpieczne dla naszego trawnika. Pozwala także do minimum ograniczyć straty wody. Nie należy także podlewać trawnika i kwiatów w ogrodzie w porze największego nasłonecznienia gdyż może to uszkodzić naszą roślinność.

Równie ważne jest systematyczne koszenie naszego trawnika. Powinniśmy to robić raz w tygodniu. Jeśli trawa rośnie intensywniej możemy zwiększyć ilość koszeń w tygodniu do dwóch. Wysokość trawy ustalamy indywidualnie w zależności od wymagań. Nie powinna być ani zbyt krótka, ani zbyt długa.

Czym nawozić trawnik?

na rynku dostępnych jest wiele mieszanek służących do nawożenia trawników. Powinny one zawierać przede wszystkim azot, fosfor i potas. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać z nawożeniem i robić to według zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Przyjęło się, że nawożenie powinniśmy dokonywać w zależności od potrzeb około trzy razy w sezonie. Liczba ta oczywiście może się nieco zmieniać.

Redakcja GBgroup

Witaj w naszej redakcji, gdzie architektura staje się opowieścią, a wnętrza nabierają życia! Jesteśmy zespołem entuzjastów budownictwa, pasjonatów domów, ogrodów i wnętrz, którzy kochają tworzyć przestrzenie, w których ludzie mogą żyć, pracować i odpoczywać w zgodzie z naturą i estetyką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rodzaje doniczek
głębokościomierz
zielony trawnik

Jesteś zainteresowany reklamą?

zielony trawnik