Rozmowa z Moniką Piedo, koordynatorem Paneuropy


obrazek- Co spowodowało że zaangażowała się Pani w Paneuropę?

Dużo słyszałam o Paneuropie już od samego początku kiedy podjęłam studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Sama jednak dołączyłam do niej na II-gim roku studiów. Nie chciałam zmarnować czasu i przede wszystkim możliwości jakie daje działalność w organizacjach studenckich. Teraz wiem, że była to dobra decyzja!
Organizacja Studencka Paneuropa to grupa młodych, ambitnych studentów. Dzięki aktywnej działalności przy różnego rodzaju projektach, współpracy i wzajemnej integracji ciągle poszerzamy swoje umiejętności. Paneuropa to także grupa przyjaciół. Spędzamy ze sobą czas zarówno w naszym biurze na uczelni, a także w wolnych chwilach po zajęciach, wyjeżdżamy razem np. podczas Sylwestra czy też Majówki. Jest to, więc doskonała możliwość na zdobycie doświadczenia i przyjaciół.

- Czy uważa Pani, iż działanie w organizacjach takich jak Paneuropa, daje studentowi przewagę nad innymi?

Oczywiście, że tak. Każdego roku w Paneuropie powstaje szereg pomysłów, które są realizowane poprzez projekty o różnorodnej tematyce i zasięgu oddziaływania. Projekty te pozwalają nam rozwijać się w różnych kierunkach, w zależności od indywidualnych zainteresowań, a przy tym poznawać różne firmy i nawiązywać z nimi współpracę. Każdy nowy projekt jest dla nas dużą dawką wiedzy i sposobem na wykorzystanie jej w praktyce. Już na tym etapie zdobywamy jakże cenne w dzisiejszych czasach doświadczenie, którego często brakuje studentom nie podejmującym działalności w żadnych organizacjach studenckich.

- Co Global Business Group wniósł w Paneuropę?

Na pewno dodatkową wiedzę z zakresu nieruchomości, infrastruktury i budownictwa. Przy współpracy z firmą GBG mieliśmy możliwość zorganizowania wydziału „Infrastruktury i Nieruchomości” w ramach projektu Uniwersytet Praktyczny. Była to dla nas innowacyjna tematyka dlatego cieszymy się, że udało się nawiązać pozytywne relacje i liczymy na dalszą owocną współpracę.

- Czy szkolenia cieszyły się zainteresowaniem?

Mogę śmiało powiedzieć, że szkolenia przeprowadzone przez firmę GBG na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Liczba zgłoszeń byłą na tyle duża, że z przygotowanego wcześniej formularza rekrutacyjnego musieliśmy wyselekcjonować osoby wykazujące się największym zainteresowaniem w tej tematyce. Przeprowadziliśmy również ankietę ewaluacyjną po szkoleniach, z której wynika, iż studenci wyrażają chęć na uczestnictwo w kolejnych szkoleniach organizowanych przez Paneuropę przy współpracy z Państwa firmą.

- Co dały studentom szkolenia Global Business Group?

W ramach wydziału „Infrastruktura i nieruchomości” zostały przeprowadzone dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich "Kształtowanie umiejętności sprzedażowo-negocjacyjnych
w zarządzaniu infrastrukturą i nieruchomościami"
. Blok ten dał uczestnikom doskonałą możliwość poznania zasad skutecznych negocjacji. Studenci dowiedzieli się jak ważne jest wyznaczenie sobie odpowiednich celów oraz jak przygotować się do negocjacji.

Drugi blok szkoleniowy o tematyce: "Lepiej budować czy kupować? - strategiczna ocena zarządzania projektami" przedstawił studentom perspektywy rynku nieruchomości oraz kierunki jego rozwoju. Podczas tego szkolenia specjaliści odpowiedzieli na pytanie co jest bardziej opłacalne: budowa czy kupno nieruchomości? W związku z tym studenci otrzymali cenne wiadomości na temat tego jak skutecznie wybudować, aby móc następnie sprzedać
z zyskiem, a także praktyczną wiedzę dotyczącą biznesplanu i marketingu w aspekcie planowania inwestycji budowlanych.

- Jakie informacje od Global Business Group okazały się najcenniejsze dla studentów z Paneuropy?

Przedstawiciele firmy GBG podczas spotkań ze studentami w bardzo umiejętny sposób przedstawili część teoretyczną, przełożyli ją na podłoże praktyczne oraz pokazali jak wykorzystań nabytą wiedzę w praktyce. Bardzo cenne okazały się również informacje dotyczące specyfiki pracy w branży infrastruktury i nieruchomości. Studenci mogli się również dowiedzieć jakie są wymagania pracodawców odnośnie zatrudnienia pod kątem pożądanych umiejętności oraz uzyskali wskazówki od Specjalistów dotyczące ewentualnych kierunków ich rozwoju. Myślę, że dla wszystkich uczestników szkoleń były to bardzo wartościowe informacje, które z pewnością będą mogli wykorzystać w swoim przyszłym życiu zawodowym.


Wywiad przeprowadził Hubert Czapla.

 

Monika Piedo - koordynator Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości Uniwersytetu Praktycznego, zorganizowanego w ramach projektu Paneuropy, organizacji studenckiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.